Idylický život na britském venkově je náhle přetržen. Vraždou! Na faře byl nalezen mrtvý plukovník Protheroe, muž tak neoblíbený, že jeho ztráty dvakrát nelituje dokonce ani místní pastor. Bude se jeho vražda vůbec vyšetřovat? Jistěže. Na místě hodlá úřadovat jak mladý inspektor Slack, tak neodbytná slečna Marplová.

Přestože sněžení zkomplikovalo příjezd drtivé většiny obsazených herců z Prahy, nakonec na prknech Městského divadla Mladá Boleslav dnes dopoledne se zpožděním zkoušení vůbec první adaptace královny detektivek Agathy Christie začalo. Na boleslavské jeviště se jako slečna Marplová vrací Věra Kubánková.

„K detektivkám moc blízko nemám, ale když jsme tu v roce 1968 měli návštěvu ruských tanků, nemohla jsem z rozrušení vůbec spát, a tak jsem si několik detektivek půjčila a celé noci je četla," přiblížila nám herečka svůj vztah k detektivnímu žánru. Na Vraždu na faře se však těší a na roli se pilně připravuje už od podzimu. Pouze má obavu, aby stačila na několik nesmírně energických výstupů slečny Marplové.

„Paměť mám stále slušnou, pořád mi to ještě trochu myslí. Důležitý je trénink. Ale to víte, čím je člověk starší, tím je pomalejší. Fyzicky i mentálně. Slečna Marplová je bystrá dáma a v některých pasážích musí prostě jet. Musí být slyšet, jak jí to v hlavě šrotuje," komentuje Kubánková důvody, proč také k velké roli přistupuje s respektem.

Vedle Věry Kubánkové už mají za sebou individuální schůzky s režisérkou Helenou Glancovou i další herci. Režisérka také proto na jejich adresu nešetří chválou. Sama ovšem připouští, že stejně jako pro herce domácího souboru bude i pro ni setkání s detektivním žánrem spíše ojedinělé.

„Jedinou detektivku, kterou jsem kdy režírovala, jsem dělala hned na začátku své režisérské dráhy. A tak jsem si řekla, že by bylo docela pěkné udělat ještě jednu detektivku na závěr. Končit ještě nehodlám, ale také už před sebou nemám dalších dvacet tvůrčích let," říká režisérka Glancová, která v Mladé Boleslavi minulý rok režírovala Marvinův pokoj.

Při hledání románu, který by byl vhodný ke zpracování na divadelních prknech, narazila režisérka právě na Vraždu na faře. Příběh o nenáviděném zavražděném a vesničce, která skrývá nejedno temné tajemství podobně jako Midsomer známý z oblíbené televizní série, ji zaujal a o hlavní postavě – energické stařence, která strčí do kapsy celý policejní sbor – měla hned jasno.

V inscenaci si zahraje Petr Mikeska (pastor Leonard Clement), Svatava Milková (jeho žena Griselda), Václav Šanda (jejich synovec Denis), Nina Horáková (Leticie Protheroeová), Aleš Petráš (inspektor Slack) a další. Premiéra je naplánovaná na 13. února. Režisérka Glancová do té doby nechce nic bližšího prozrazovat: „Počkejte si, musíme se držet žánru a na začátku se prozrazuje jen minimum."