VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravu boleslavských letců do Francie korunoval úspěch

Mladá Boleslav – Nádherný kousek se podařil Vladimíru Handlíkovi – v unikátní replice dvouplošníku Caudron G.3, jediné ze dvou v celé Evropě, se v doprovodu syna Petra, který pilotoval historický Polikarpov, vypravil do Francie a zpět. Pro stroj, který poprvé vzlétnul vloni, představoval tento let dosud největší zkoušku.

26.6.2018
SDÍLEJ:

Vladimír Handlík se synem Petrem u repliky Caudronu G.3Foto: archiv Vladimíra Handlíka

Historie letectví na Mladoboleslavsku je možná v obecném povědomí trochu zastíněna historií automobilismu, ale při bližším pohledu si zaslouží přinejmenším stejnou úctu. Odkaz Metoděje Vlacha, konstruktéra a průkopníka aviatiky, s jehož prvními leteckými pokusy je Mladá Boleslav neoddělitelně spojena, zde připomíná jak pomník, tak nové letecké muzeum, nesoucí jeho jméno. A není to záležitost snad pouze pietní – Vlachův odkaz je především živoucí a udržují jej právě takoví nadšenci, jako je Vladimír Handlík, pilot, letecký modelář, propagátor letectví a vedoucí Vlachova muzea.

Právě jemu se spolu se synem Petrem podařil minulý týden kousek nevídaný. S replikou francouzského historického dvouplošníku Caudron G.3, jehož stavba se připravovala po dlouhých osm let a který se poprvé vznesl do vzduchu v loňském září, podstoupil Vladimír Handlík let, který se do historie zdejšího letectví zapíše zlatými písmeny. Při cestě, která byla velikou zatěžkávací zkouškou jak pro letadlo, tak pro pilota, doletěl až na letiště ve francouzském La Ferté-Alais.

Jediné dvě repliky Caudronu G.3 vedle sebe"Podnět k celému počinu vzešel vlastně od pilota Jean-Claude Faurea, který před několika lety přiletěl z Francie na mladoboleslavské letiště s historickým strojem Junckers Ju-52. Ten když uviděl, že zde pracujeme na replice Caudronu, pojal nápad, abychom po jeho dohotovení přilétli právě do La Ferté-Alais, kde má svého "bratříčka" v podobě druhé takové repliky. Spolu s naším jsou to dva jediné takové stroje v Evropě," vypráví Vladimír Handlík příběh svého letu.

Hozenou rukavici Handlík přijal a 17. června se v Caudronu G.3 vydal západním směrem, doprovázen synem Petrem Handlíkem v historickém letounu Polikarpov Po-2. "V Polikarpovu vezl syn náhradní palivo. Náš Caudron spotřebuje nějakých 22 litrů benzínu za hodinu, takže bylo cestou třeba několikrát doplňovat, a ne na každé zastávce bylo palivo k dispozici," vysvětluje Vladimír Handlík.

A zastávek bylo mezi Boleslaví a Le Ferté-Alais, které od sebe dělí přibližně 1000 kilometrů, celkem devět – v Čechách, Německu i Francii. "Na letištích po celé trase na nás čekalo uvítání od nadšenců i novinářů, no a velké nadšení panovalo konečně v cíli, kde na nás čekali s kávou a croissanty. Přítomen byl samozřejmě i Jean-Claude Faure, původní inspirátor celé výpravy. To už je starší pán, je nemocný a létat nemůže, ale radost z nás měl ohromnou," vypráví Vladimír Handlík. Úspěch ve Francii sklízel nejen výkon pilotů, ale i pečlivá mnohaletá práce brněnského týmu Petra Svobody, který má repliku Caudronu G.3 "na svědomí".

"Naše replika je oproti originálu mírně zmenšená a místo ze dřeva je vyrobena z duralu, který je nabarvený tak, aby dřevo připomínal. Odpovídá tak tedy kategorii ultralight, jinak jsme se ale snažili o co možná největší věrnost. A Francouzi byli z našeho modelu přímo u vytržení. Když jsme postavili naše letadlo vedle toho jejich, bylo to skutečně, jako by si z oka vypadla," podotýká pyšně Handlík, který sám při stavbě letadla také pomáhal.

Nejen vzhled, ale i výkon letadla hodnotí pilot jako perfektní. "Technické komplikace se cestou nevyskytly vůbec žádné. Drobné problémy přinesl cestou zpátky v Čechách studený vítr, který nás sice popoháněl kupředu, ale v otevřené kabině bylo poněkud chladno. Boční vítr ještě trochu zkomplikoval přistávání v Boleslavi, ale to je zkrátka příroda. Stroj samotný byl perfektní," libuje si Vladimír Handlík na závěr. 

Cesta jemu a jeho synovi Petrovi zabrala směrem tam 12 letových hodin. Trasu zpět pak hnáni silným větrem zvládli za 9 hodin a 22 minut. I s pobytem na zemi trvala celá výprava pět dní. „Dokázali jsme to, jsme doma,“ prohlásil Vladimír Handlík po přistání stručně, ale za to s obrovským úsměvem ve tváři.

Autor: Karel Smažík

26.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 450 Kč

Vedoucí v oblasti administrativních agend ORGANIZAČNÍ PRACOVNÍK/-CE VEDOUCÍ SKUPINY PŘÍJMU - ZZC Bělá. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18450 kč, mzda max. 26230 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Jezová 1501, 29421 Bělá pod Bezdězem, , Prvotní kontakt: e-mail: rvyskocil@suz.cz, , Měli byste splňovat:, - min. úplné střední vzdělání s maturitou nejlépe se sociálním zaměřením, - zkušenost s vedením lidí, - znalost práce s MS Office, - multikulturní toleranci, - organizační dovednosti a schopnost pracovat samostatně v zátěži, - komunikativní znalost angličtiny a/nebo ruštiny, , Můžeme Vám nabídnout:, - samostatnou a odpovědnou práci, - platové zařazení PT 8 dle NV 341/2017 Sb. + příplatky za směnnost a neurozátěž, - osobní příplatek, příplatek za vedení, - výhody zaměstnance organizační složky státu, - vzdělávací a jazykové kurzy, - fond kulturních a sociálních potřeb, - stravování, případně ubytování v místě pracoviště, - nabízíme Multi-sport kartu, - možnost využití zvýhodněných mobilních tarifů pro členy rodiny, - 5 dnů indispozičního volna, 5 týdnů dovolené apod., , Vaší pracovní náplní bude:, - vedení podřízených zaměstnanců (tým 10 lidí) a koordinování činností vyplívajících z jejich pracovních povinností, - vedení administrativy související s příchodem, pobytem a odchodem klientů ze zařízení, - podíl na správě informačních databází, - spolupráce s dalšími státními institucemi, zejména Policií ČR a nevládním sektorem, , Předpokládaný nástup - co nejdříve!, U vybraných uchazečů je součástí výběrového řízení psychologické vyšetření, které se uskuteční na psychologickém pracovišti MV v Praze., Informace o naší organizaci na www.suz.cz, Jestli vás naše nabídka zaujala, zašlete životopis a motivační dopis na email - rvyskocil@suz.cz. Pracoviště: Správa uprchlického zařízení mv čr - pobytové středisko bělá - jezová, Jezová, č.p. 1501, 294 21 Bělá pod Bezdězem. Informace: Robert Vyskočil, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři Kuchaři - Pizzaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výhody: Ubytování zdarma, sleva na jídlo. Pracoviště: Grieger cz s.r.o., 294 06 Březno u Mladé Boleslavě. Informace: Radomír Grieger, +420 723 702 877.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 004 446 od 08:00 do 16:00, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Cps - communication & publishing services, s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 004 446 od 08:00 do 16:00, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Cps - communication & publishing services, s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
5

Sucho neustupuje, hrozí lesní požáry varují meteorologové

Policie a celníci odhalili nelegální prodej tygrů kvůli čínské medicíně.
14

Tygři na mazlení? Týrání, tvrdí šéf pražské zoo. A Berousek je vrchol ledovce

Jedna jízdenka, dva kraje. Pražská integrovaná doprava rozšíří pásma

Pražští radní udělali další důležitý krok k rozšíření možnosti cestovat na jednu jízdenku téměř po celých středních Čechách. Schválili nové tarify, které počítají s jedenácti pásmy a čtyřmi pražskými zónami napříč Středočeským krajem. Nově zavedou také roční jízdenky pro cestování po kraji.

Dlouhé zatmění Měsíce uvidí lidé jednou za život

Střední Čechy – Na jedinečnou podívanou, kterou v pátek nabídne obloha, s předstihem upozorňují – a současně zvou k návštěvě v rámci pozorování pro veřejnost – astronomové z hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově na Praze-východ. S upozorněním, že 27. července nastane úplné zatmění Měsíce, jaké lze pozorovat skutečně jen jednou za život.

Seniorku kdosi obalamutil a chtěl od ní půl milionu

Střední Čechy – Neuvěřitelnou drzost spojenou i s notnou dávkou otrlosti projevil zatím neznámý pachatel, který se pokusil připravit o statisíce korun 71letou ženu z Mladoboleslavska.

Na Kokořínsku hořely lesy, hasiči vyhlásili i nejvyšší stupeň poplachu

Střední Čechy – Nejvyšší stupeň požárního poplachu, který se vzhledem ke své výjimečnosti ani neoznačuje jako „čtvrtý“, ale jako „zvláštní“, vyhlásili v neděli středočeští hasiči v souvislosti s velkým a rychle se šířícím požárem lesa v lokalitě Nosálov na Kokořínsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT