Velká podzimní výměna šéfů městských firem vyvolala pozdvižení. Město většinou „padáky“ manažerům omlouvalo tím, že jsou ve funkcích už dlouho. „Škoda Auto také obměňuje manažery,“ řekl tehdy primátor Raduan Nwelati.

Tito manažeři ovšem dostali výpovědi přímo od města. Jen šéfové Dopravního podniku veřejně kritizovali, že byli vyhozeni z politických důvodů. Ostatní oficiálně spíše taktně mlčeli. Soukromě ale přiznali, že důvody jejich odchodu zřejmě s politikou souvisí.

Záhadou je i nedávný odchod šéfa Kulturního střediska Svět Vratislava Houšteckého. Ten naznačil, že není spokojen s koncepcí nové kulturní společnosti. Před pár týdny dala podle našich informací výpověď i dlouholetá expertka na výstavy – šéfka galerie ve Sboru českých bratří Silvie Ulmanová.

Nedávno ve funkci skončil také dlouholetý šéf školského odboru Alexander Macke. „Odešel na vlastní žádost,“ vysvětlil ale primátor Raduan Nwelati. V minulých týdnech proběhla výměna i na postu jednatele firmy Compag. Z té musel odejít Josef Foit a nahradil jej Miloslav Neuman, shodou náhod z ODS.

Naposledy se na světlo dostala výpověď pro ředitele 5. základní školy Jiřího Ulricha, který se nikdy netajil náklonností k ČSSD. Sociální demokraté přímo tvrdí, že jde o politické čistky ze strany města. Koaliční politici to ovšem tvrdě odmítají.

V každém případě město přichází o řadu zkušených odborníků, kteří jsou nahrazováni hlavně lidmi z okolí pravicové koalice.

Kdo už také dostal padáka ?

Petr Kadaník, dostal výpověď z pozice jednatele Dopravního podniku.

Jiří Král, musel skončit na pozici ředitele Dopravního podniku.

Jiří Ulrich, ředitel 5. základní školy. Dostal výpověď oficiálně kvůli vysokému věku.

Josef Foit, jednatel firmy Compag, uvolnil místo radnímu Miloslavu Neumanovi.

Jaromír Kolda, bývalý ředitel firmy Centrotherm, dostal padáka.

Pavel Šiška, ředitel firmy Compag, rovněž se musel sbalit a odejít, nahradil ho jeho podřízený.

Vratislav Houštecký, bývalý ředitel KS Svět. Nesouhlasil s konceptem firmy Kultura Mladá Boleslav a.s.

Silvie Ulmanová, bývalá vedoucí galerie ve Sboru ČS bratří, odešla kvůli sporům s novým šéfem.

Hlasovali by politici pro odvolání ředitele Ulricha? Jejich odpovědi najdete dole. Hlasujte i vy v anketě!

Ředitel Ulrich dostal padáka! Skončil kvůli kritice politiků?

Ředitel 5. základní školy v Mladé Boleslavi Jiří Ulrich žije ve stresu, lékař mu musel zvýšit dávku léků na tlak. „Ničí to mě i moji rodinu,“ řekl včera Deníku.

Souvisí to zřejmě s tím, že jen pár týdnů po utichnutí kauzy s plánem na sloučení 5. a 6. základní školy v Mladé Boleslavi, proti kterému se vzbouřili učitelé, rodiče i děti, je tu další spor.

Rada města Mladá Boleslav totiž schválila pro ředitele 5. základní školy výpověď. Podle rozhodnutí, které má Deník k dispozici, by měl ředitel této úspěšné školy skončit v červenci.

„Ano, mohu potvrdit, že pan Ulrich byl odvolán. Důvodem odvolání je zákonná možnost podle školského zákona a také široká diskuze s panem ředitelem od roku 2007,“ vysvětloval včera náměstek primátora Mladé Boleslavi Jan Smutný, jenž je odpovědný za školství a kulturu.

Ředitel školy Jiří Ulrich ale uvedl, že s městem se na výpovědi nijak nedohodl a nesouhlasí s ní. „Nevím, jak jste se to dozvěděli, ale je to pravda. Vím to už asi měsíc z úst vedoucího školského odboru, který mi řekl, že budu odvolán. Řekl mi, že to mohu udělat sám za sebe, tedy rezignovat, nebo že budu odvolán. Já rezignovat nehodlám,“ řekl Deníku Ulrich.

Smutný tvrdí, že vedení města s ředitelem o různých možnostech dlouhodobě diskutovalo a dospělo k názoru, že toto rozhodnutí bude nejlepší.
Ředitel nevyloučil, že jeho odvolání souvisí s nedávnou kauzou sloučení jeho školy s vedlejší šestou základní školou. Tehdy totiž se záměrem města ostře nesouhlasil a postavil se proti Smutnému.

„Nemohu vyvrátit ani potvrdit, že to s těmi spory souvisí. Já ale říkám na všechny světové strany, že mi tato škola přirostla k srdci a že musí zůstat zachována. Pouze jsem stále upozorňoval, že tato škola se zabývá aktivitami, které jinde nejsou, a o které bychom neměli přijít,“ řekl Ulrich.
Ten také uvedl, že poslal vedení města dopis, kde s výpovědí nesouhlasí. Sám chce skončit až v roce 2009. „Chtěl bych dokončit rozdělanou práci a řadu důležitých úkolů,“ dodal Ulrich.

Náměstek Smutný, ale jednoznačně vyvrací, že by výpověď pro ředitele měla něco s kauzou společného. „V žádném případě, to odmítám. On tehdy návrh na sloučení ani nekritizoval, chtěl o tom pouze mluvit. To jsou slova pana ředitele Ulricha,“ vyvrací Smutný. O zrušení výpovědi vedení města neuvažuje.

Mezi učiteli se navíc spekuluje, že město by mohlo využít i faktu, že brzy bude končit ředitel vedlejší základní školy a vybrat pro obě instituce jen jednoho ředitele, a ušetřit.

„To mohu vyloučit. Výběrové řízení bude vypsáno na ředitele 5. základní školy. Tedy této jedné konkrétní školy,“ uvedl Smutný.
Ve škole v Dukelské ulici začne brzy výměna oken. Žáci z druhého patra proto najdou na čas útočiště ve vedlejší škole. „Mám strach, aby toho nezneužili, až tady nebudu, a aby se sem ti žáci vůbec vrátili,“ dodal Ulrich.

Smutného to pobouřilo. „Už jsme jednou řekli, že školy zůstanou tak, jak jsou v provozech, které jsou nastaveny už léta,“ uzavřel Smutný.

Souhlasíte s odvoláním ředitele Jiřího Ulricha?

Robin Povšík, zastupitel za ČSSD - rozhodně NE!

Podle mě pan ředitel Ulrich dokázal zachránit 5. ZŠ, proti vůli vedení města. Rada se mu proto pomstila odvoláním z funkce. Odvolání velmi úspěšného ředitele je nepřijatelné. Důvod, že je v důchodovém věku, není relevantní, jde o pomstu.

Miroslav Olšák, člen rady města za ODS - ANO

Na radě města jsem hlasoval pro odvolání Jiřího Ulricha z funkce ředitele 5. Základní školy a důvod byl naprosto jasný. Podle mého názoru rada města předložila dostatečný materiál zdůvodňující jeho odvolání.

Miloslav Neuman, člen rady města za ODS - ANO

Pan Ulrich byl odvolán z funkce, jelikož dosáhl důchodového věku. Z tohoto důvodu celá rada jednohlasně hlasovala pro jeho odvolání. V žádném případě za tím není žádný politický nátlak a byl bych nerad, kdyby to bylo prezentováno jinak.

Jan Nejman, člen rady města za ZVON - ANO

Moje stanovisko k odvolání ředitele 5. ZŠ pana Ulricha je souhlasné. Odvolání bylo řádně odůvodněno a rozhodně si nemyslím, že se tak dělo kvůli nějakému politickému nátlaku, jak jsem se dočetl. Jednalo se o klasické rozhodnutí rady.

Jsou padáky, které rozdává vedení města Mladá Boleslav správné? Byli vyhození manažeři špatní, nebo se jen stali obětí politických čistek? Hlasujte v anketě vpravo nahoře a napište nám svůj názor do diskuze dole!