Na mnoha místech České republiky se k nebi tyčí obrovské stožáry větrných elektráren. Odpůrci tohoto zdroje energie proti tomu bojují. A teď se možná dočkají toho, že vítr bude dál vyrábět elektřinu, ale nebude to muset být už jen díky velkým větrným elektrárnám. To všechno díky mladoboleslavskému vynálezci Jiřímu Dürichovi!

Princip je podle vynálezce velice jednoduchý. „Česká hlava vymyslí všechno,“ říká s úsměvem Dürich. V současné době větrné elektrárny fungují na principu obrovských vrtulí, které otáčí vítr. Ale jde to i jinak!

Větrná elektrárna, kterou vymyslel Jiří Dürich, funguje na principu velkého záchytného a malého pracovního prostoru. Jednoduše by se dalo říct, že jde o jakýsi velký trychtýř, kterým je vítr vháněn dovnitř. „Navržený přeplňovaný větrný motor pracuje na základě maximálně možného zvětšení záchytného prostoru a síly větru před vlastním motorem, jeho stlačením do menšího pracovního prostoru a využitím této značně zvětšené síly a tlaku větru pro zvýšení výkonu motoru,“ vysvětluje Dürich.

Takto navržená elektrárna má tedy čtyřnásobně velký záchytný a jen čtvrtinový prostor. Současné větrné elektrárny přitom pracují na zcela opačném principu.

Rozměry nově navržené větrné elektrárny jsou mnohokrát menší než u stožárových. „Celý systém je otočný a není problém ho umístit například na panelový dům,“ dokládá další z výhod boleslavský vynálezce. Díky malým rozměrům není potřeba stavebních úprav. Navíc vyžaduje jen minimální údržbu. Návratnost vložených investicí je přibližně za tři roky.

Výkonnost elektrárny je do 5 kW. Zařízení ale není problém sestavit do velkých ploch, čímž by se získaná energie jen zvýšila.

Energie z jedné větrné elektrárny je dostatečná k provozu nejčastějších elektrických přístrojů v domácnosti, jakými jsou televize či počítač.

Svůj vynález, který není problém používat například u domů na horách, kde jsou pro větrné elektrárny naprosto ideální podmínky, si Jiří Dürich už nechal patentovat. Nabídl ho také společnosti ČEZ. „Už jsem dostal vyjádření od generálního ředitele obnovitelných zdrojů. Chce, aby to někdo odzkoušel a následně se vše vyhodnotilo. A pak, by to koupili,“ dodává boleslavský vynálezce.