Jenže ne všichni si povinnosti platit hledí, jak mají, a tak se nezřídka stane, že úředníci na jedné straně evidují došlé platby a na straně druhé dlužníky, na něž platí až krajní řešení, tedy uvalení exekučního příkazu.

Například v loňském roce mladoboleslavský magistrát na místních poplatcích postrádal částku 8,5 milionu. Letos je situace podobná. „Co se týče platby za odpady, již několik let evidujeme přibližně šest procent dlužníků. Aktuální částka se pohybuje v řádu 9,3 milionu korun. U poplatků ze psů je ztráta nižší, jejich majitelé nám dluží kolem 223 tisíc," vypočítala tisková mluvčí mladoboleslavského magistrátu Hana Koišová. Rozpočet počítá s tím, že na odpadech od občanů, kteří zde mají trvalé bydliště, vyberou kolem patnácti milionů, na poplatcích za psy milion.

Na zaplacení odpadu ještě dva týdny

Ve městě automobilů mají lidé na zaplacení „popelnic" ještě zhruba dva týdny, tedy do 30. dubna. Poplatky za psy zde vybírali jen do konce března. „Dlužné částky se nejhůře vymáhají u všech místních poplatků a od plátců, kteří se odstěhovali a nezměnili si trvalé bydliště, to znamená že ještě nemají nový občanský průkaz," konstatovala mluvčí magistrátu.

Dlužníkem se stane takový člověk, kterého radnice kontaktuje s upomínkou na nedoplatek, ale on nereaguje. Poté musí úřad přistoupit k vymáhání. „Řídíme se daňovým řádem, což znamená, že postupujeme takto upomínka, platební výměr, exekuční příkaz. Kdykoli během tohoto vymáhacího procesu může dlužník s námi uzavřít splátkový kalendář nebo uhradit svůj dluh jednorázově," dodala Hana Koišová.

Dlužníci se nevyhýbají ani Dolnímu Bousovu. Podle Jindřišky Orságové, vedoucí odboru místního hospodářství, která má situaci kolem poplatků ve městě na starosti, se objem dluhů sice zvyšuje, avšak většina obyvatel se snaží své pohledávky splácet. „Pokud se občané dostanou do finanční tísně, mohou u nás sepsat splátkový kalendář," vysvětlila Jindřiška Orságová s tím, že do rozpočtu by na místních poplatcích mohla odhadem přitéct částka přes milion korun.

V Bakově počet neplatičů klesá

Opačný trend zaznamenali v posledních letech v Bakově nad Jizerou. Tam počet neplatičů klesá. „Potíže s výběrem máme tradičně od lidí, kteří mají trvalé bydliště zapsané na ohlašovně městského úřadu," přiznal Václav Veselý, vedoucí finančního odboru.

Pro letošní rok zde částku za likvidaci odpadu nezdražovali. Pokud by pětistovku zaplatili všichni, vybralo by město 2,5 milionu. Z poplatků za psy v tomto případě končí 30. dubna očekávají částku 115 tisíc.

Ani v Mnichově Hradišti u položky, v níž evidují dluhy za nezaplacený odpad, nemají nulu. Jak upřesnila Jaroslava Kolomazníková, vedoucí odboru finančního a školského, rozdělili dlužné období na dvě části. „Na úplně starých poplatcích do roku 2010, postrádáme částku přibližně půl milionu. Od roku 2011 do prosince 2015 pak chybí zaplatit zhruba 544 tisíc," sdělila Jaroslava Kolomazníková.

Jak se bude situace odvíjet letos, zatím nedokáže říct, protože odpady mohou lidé platit až do konce dubna, poplatky za psy pak úřad přijímá ještě o dva měsíce déle.

Těžkou práci mají s vymáháním poplatků nejen od osob, které v Mnichově Hradišti sice mají uvedené trvalé bydliště, ale dlouhodobě se tu nezdržují, ale i od těch, kteří bydlí na ulici.

Občas pohrozí exekutorem

„Ty opravdu chronické neplatiče v zásadě nelze nijak k placení donutit. Ostatní stačí obvykle upomenout a pohrozit exekutorem. Město totiž předává neuhrazené pohledávky z poplatků k vymáhání exekutorskému úřadu, poplatníka to pak stojí násobně více peněz," popsala krok po kroku postup.

Mnichovo Hradiště počítá s tím, že za odpady v letošním roce vybere 4,2 miliony, za psy 228 tisíc. Přestože ještě není ukončený termín platby, za odpady už je v současné době uhrazeno 2,520 milionu, za psy pak více než polovina částky, tedy 125 tisíc.

Také v Benátkách nad Jizerou mají bohaté zkušenosti s neplatiči. „Umožňujeme sice sepsání splátkových kalendářů, ale ve většině případů to nepřinese valný výsledek. Poté následují návrhy na nařízení exekuce a tam už je přibližně padesátiprocentní úspěšnost. Z tohoto důvodu počet neplatičů také klesl," dodal Marek Mařík, tajemník benátecké radnice, kde lidé za odpad aktuálně dluží 919 tisíc.

Dobrovice teď hlásí, že za letošní rok mají už v tuto chvíli místní poplatky uhrazené z devadesáti procent. „Předpokládáme, že za odpady vybereme 1,75 milionu a za psy 83 tisíc. Naproti tomu evidujeme dluh za odpad ve výši 120 tisíc, za psy pak pět tisíc," doplnila Lenka Bartoňová, referentka životního prostředí a odpadového hospodářství.