Nebezpečí v podobě chybějících patníků u krajnice teď číhá na stovky řidičů na Mladoboleslavsku.

Například na velmi frekventované silnici od Kněžmosta přes Boseň až k Mnichovu Hradišti na Mladoboleslavsku je v úseku dvou kilometrů jen jediný patník.

Jde o život, řidiči nevidí krajnici

„Jezdím tudy často v noci, a když se k tomu přidá mlha, tak často nevidím, kde je ještě vozovka a kde už není, je to opravdu o zdraví, měli by s tím něco udělat,“ říká dvaapadesátiletý profesionální řidič pan Milan, který tudy denně jezdí s dodávkou.

Boleslavský deník se o nebezpečnou situaci začal zajímat a požádal o vyjádření Správu silnic a dálnic z Mnichova Hradiště. Podle Petra Valkouna z SÚS Mnichovo Hradiště nebezpečí způsobují vandalové, kteří patníky vylamují.

„Víme, že v tomto úseku chybí směrové kůly. Letos jsme je obnovovali již třikrát až čtyřikrát. Kdosi je vždy vykope a vyháže například na pole. Policie již některé případy šetřila, ale nikdy nikoho nechytila,“ uvedl Valkoun.

Nové patníky šestkrát do roka za desetitisíce

To, že je vandalové ničí, není pro správce silnic ničím novým. SÚS je obnovuje průměrně až šestkrát do roka.

„Obnova je finančně nákladná a my máme omezené finanční možnosti. Obnovu plánujeme na říjen, až budou mlhy a větší tma, protože podle zkušeností se situace bude opakovat do vánoc minimálně ještě dvakrát,“ dodal Valkoun. Každá výměna vyjde daňové poplatníky na zhruba třicet tisíc korun.

Patníky se ztrácí většinou o víkendu, kdy je vytrhávají party mladých lidí, kteří se mnohdy vrací ze zábav v podroušeném stavu. Mnohdy spatřují zábavu v tom, že ukořistěné kůly nahází do koruny nejbližšího stromu.