Šlápnout do exkrementu prý přináší štěstí. Možná, ovšem přináší to také práci s jeho odstraňováním z podrážek bot. Právě to chtěli změnit příznivci vznikajícího občanského sdružení a petice za vznik psího útulku v Mladé Boleslavi a tak v neděli vyrazili do boje s hnědými hromádkami na Radouči na okraji města.

Podle Václavy Brabcové, jednatelky vznikajícího občanského sdružení, jde o první takovouto akci. „Bereme na sebe odpovědnost za ty, kteří se k tomu nestaví správně a po svém pejskovi neuklízí,“ uvedla hned v úvodu Brabcová.

Radouč je krásné místo a pejskaři velice navštěvované. Akce zaměřené na úklid psích exkrementů z této lokality se mohla zúčastnit i široká mladoboleslavská veřejnost. Ovšem v neděli dopoledne byste někoho takového na okraji Radouče hledali jen těžko. Kromě zmíněných příznivců, bohužel nikdo jiný nepřišel.

„Široké veřejnosti se to asi protiví, nebo si většinou říkají, ať to uklízí ti, kteří to nedělají,“ míní Brabcová.

Celkem se tak do úklidu exkrementy hyzdícího Radouče pustilo dvanáct příznivců. Pomocnou ruku podal také mladoboleslavský magistrát. Podle Brabcové město poskytlo igelitové pytle, krabice a rukavice. Jeden příznivec z Facebooku koupil železné lopatky, které nakonec byly při sběru exkrementů velice užitečné.

Pomůže to?

Pomůže nedělní akce k tomu, aby se nezodpovědní majitelé psů nad svým jednáním zamysleli a hromádku po svém psíkovi uklidili? „Ne!“ říká jasně Václava Brabcová s tím, že ti, kteří uklízí, budou uklízet dál. Ti, kteří tak nečiní, to nebudou dělat i nadále.

V diskuzi na webu Boleslavského deníku se také objevily názory, že košů na psí exkrementy je málo. S tím však Václava Brabcová nesouhlasí. „Tohle všechno je o lidech,“ říká Brabcová s tím, že když koš není poblíž, tak je možné vyhodit sebraný exkrement do koše jiného. „Nespoléhám na to, zda cestou narazím na místo, ke si budu moct vzít sáček a lopatičku. Proto mám u sebe stále sáček, kterým to seberu,“ vysvětluje Brabcová.

Podobná akce není rozhodně poslední.