Slunečný nedělní podvečer byl v zasedacím sále magistrátu města plný vášní a vypjatých emocí, vedení města totiž předložilo ke schválení novou vyhlášku, jejímž prostřednictvím chce regulovat provozování heren a výherních automatů na území Mladé Boleslavi.

Schválení vyhlášky předcházela bouřlivá debata s opozicí, jejíž členové dávali velmi hlasitě najevo své nesouhlasné stanovisko.

„My jako opozice s tím zásadně nesouhlasíme a rozhodně budeme hlasovat proti. Není to vyhláška města, ale vyhláška herní lobby,“ vyjádřil nesouhlas Robin Povšík, zastupitel za ČSSD. O něco tvrdší byl jeho stranický kolega, Karel Horčička, který dokonce nazval primátora Radana Nwelatiho demagogem, který podporuje loterijní mafii.

Opozice kritizuje vedení města především kvůli tomu, že na konci minulého roku nevyužilo možnost, kterou jim zákon poskytl, totiž všechny herny plošně zakázat. K takovému opatření přistoupili třeba v Mnichově Hradišti nebo v Benátkách nad Jizerou. Herny tedy podle nich budou i nadále narušovat mravní výchovu mládeže, rušit noční klid ve městě a podporovat kriminalitu.

„Není pravda, že bychom herny podporovali, naopak proti nim soustavně bojujeme. Od roku 2007 se nám povedlo snížit jejich počet z pětasedmdesáti na současných 39,“ ohradil se proti tvrzení opozice primátor Raduan Nwelati.

„Rozhodli jsme se ale nerušit provozovny plošně, nýbrž jejich fungování výrazně omezit právě touto vyhláškou. Nemůžeme si dovolit vystavit nebezpečí rozpočet Mladé Boleslavi tím, že uděláme líbivé politické gesto a provozovatelé heren se s námi budou soudit kvůli ušlému zisku a my budeme nuceni zaplatit jim desítky milionů z městské kasy,“ vysvětluje primátor.

Co se změní

Nová vyhláška, s kterou vedení města ještě před schválením seznámilo i boleslavské provozovatele heren, přináší hned několik opatření, která by měla hazard ve městě omezit na únosnou míru.

Regulováno je především venkovní označení provozoven, ty totiž nesmí být opatřeny žádným vnějším světelným poutačem, ani nabízet nejrůznější výhody (nápoj pro hráče zdarma a podobně), které by mohly k návštěvě takového podniku lákat. Jednoduše řečeno, na první pohled nesmí být patrné, že jde o hernu. Povolena je maximálně informační cedule o velikosti A4, kde budou údaje, které ukládá zákon – jméno provozovatele, otevírací doba a podobně.

Zákaz vstupu mají podnapilé osoby a nezletilí, v případě nočního po desáté hodině tu musí být přítomen pracovník bezpečnostní agentury.

Zajímavý je o rovněž předpis, že po 22. hodině musí být všichni návštěvníci, vstupující dovnitř či odcházející ven, podrobeni vizuálně kontrole. „To si dost dobře neumím představit, a zavání mi to trošku tím, že se z Boleslavi stane policejní město,“ myslí si opoziční zastupitelka Jiřina Hančová.

Do tří měsíců by měly mít všechny herny ve městě kamerový systém se záznamem, který bude trvale snímat vchod do provozovny a vnitřní prostor herny a musí být uchováván po dobu třiceti dnů.

„Pokud za pomoci městské policie zjistíme, že některá z heren vyhlášku porušuje, bude to důvod k řešení situace, jejímž vyvrcholením může být zavření takové herny,“ poukazuje na smysl opatření primátor Nwelati.