Místo granátů –  bezpečný areál, místo zdevastované přírody – zelené louky, místo vymlácených oken tehdejších objektů –  budovy, které může využít každý z nás. 

Bývalý vojenský výcvikový prostor Vrchbělá se pomalu mění na sportovně rekreační centrum, ve kterém najdou vyžití děti i dospělí, místní i přespolní.

V jaké je nyní projekt fázi, se přijel do Vrchbělé podívat hejtman Středočeského kraje Josef Řihák. „Je tady nádherná příroda, udělalo se tady hodně práce," řekl hejtman Řihák.

Přesto ale hejtmana jako první zajímaly peníze, které byly vynaloženy za vícepráce.  Ty jsou totiž vyčísleny na 
28 milionů korun, což se mu zdálo jako příliš. „Domnívám se, že se s tímto mělo počítat hned od začátku. Tato částka měla být zahrnuta do soutěže! Dodatečně vyčíslit takovou sumu, to je zarážející, je to vážně moc peněz a já jsem to chtěl ověřit," nechal se slyšet hejtman.

Vícepráce ale podle jeho zjištění obsahovaly bourání několika objektů a odvoz suti, což se zdá jako banální záležitost, ovšem v tak ohromném množství, jaké bylo potřeba odstranit právě z areálu ve Vrchbělé, je to reálné.

Středočeský hejtman se také velmi zajímal  o to, zda  a jakým způsobem se v prostorách, kde má areál vzniknout, provedla očista od historické munice, která v okolí byla v minulosti už mnohokrát nalezena.
„Byl jsem ujištěn, že v tomto ohledu je vše v pořádku. Pyrotechnický průzkum byl proveden do čtyřiceti centimetrů hloubky, a poté ještě letecky do jednoho metru," uvedl hejtman.

Lokalita, kde je v plánu umístění zázemí pro děti, by mělo být pyrotechniky prohlédnuto ještě jednou, přičemž celkový pyrotechnický průzkum stál areál ve Vrchbělé jeden milion korun. I při této částce se hejtman Řihák zarazil, tentokrát se mu ale zdála příliš nízká. „To je hodně málo, u nás v Brdech se za takový průzkum platily tři miliardy korun. Budu ale věřit, že ve Vrchbělé nebylo nic podceněno," uvedl při  své návštěvě hejtman Řihák.

Dokončení stavebních prací v areálu je plánováno na přelom září a října letošního roku, vyplývá z tiskové zprávy Středočeského kraje.

Investorem akce je Středočeský kraj, který na projekt získal dotaci z EU (Evropská unie) ve výši zhruba sto čtyřiceti milionů korun.

Zatímco v případě leteckého muzea, které se buduje v Mladé Boleslavi a na které nyní nejsou peníze (více si můžete přečíst na www.boleslavsky.denik.cz), areál ve Vrchbělé tento problém nemá. „Peníze na Vrchbělou máme, tady problém není," dodal hejtman Řihák.

Na dotaz, zda bude areál schopen generovat zisk, neměl hejtman jednoznačnou odpověď. „V tuhle chvíli je to asi předčasné řešit, každopádně si dovedu představit, že lidé, kteří přijedou na Boleslavsko, navštíví jak letecké muzeum, tak sportovní areál ve Vrchbělé, kde prožijí třeba i několik dní, čímž sem přinesou rovněž další peníze za ubytování, pohostinské služby a další výdaje," uvedl Řihák. Podle jeho slov je ale nejdůležitější rekreační poslání vznikajícího areálu.

Co v areálu Vrchbělá nejdete

Návštěvníci v areálu najdou dvě  in-linové/běžecké trasy - rozhlednu - dětské hřiště - upravenou stávající cyklostezku - pěší naučnou trasu pro děti - parkoviště pro osobní automobily a autobusy - centrální objekt, - dětskou ZOO - lanové centrum - plochu pro paintball - kemp se sociálním zázemím a kolem samozřejmě spousta nádherné přírody, lákající k odpočinku a relaxaci.