Unikátní tořič včelonosný na pozemcích Středočeského kraje na Vrchbělé objevili zástupci ČSOP Klenice, kteří o lokalitu pečují, poprvé loni. Počet rostlin se ale od té doby hodně rozrostl. „Zatímco loni bylo nalezeno jen osm kusů, letos jsou to desítky, z čehož máme velkou radost,“ uvedla radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková. Podle zprávy Středočeského kraje měl letos počet rostlin přesáhnout šest desítek.

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi.
Kraj podpoří projekty svých nemocnic. Nejvíce peněz půjde do Mladé Boleslavi

Předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová doplnila, že tořiče se objevily hlavně v místech, které byly v loňském roce posekány dobrovolníky. „Tořiče stejně jako další druhy orchidejí potřebují ke svému životu vhodné prostředí, které získáme pravidelným kosením a eliminací průmyslových hnojiv. Tuto péči se i díky dobrovolníkům daří ve Vrchbělé těmto vzácným rostlinám poskytnout,“ řekla.

Tořič včelonosný je až 40 centimetrů vysoká vytrvalá bylina, která roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních. Kvete v červnu a červenci. Najdeme ji většinou ve Středozemí, v České republice vzácně na jižní a střední Moravě a na Slovensku. Ve Středočeském kraji se objevuje ještě na jedné lokalitě na Mělnicku. Rostlina je závislá na mykorhize, což znamená, že nemůže růst všude, ale pouze tam, kde jí to umožňuje její houbovitý partner. Patří mezi kriticky ohrožené druhy a je chráněna zákonem. Vztahují se na ni také předpisy EU úmluva CITES.
Zdroj: Středočeský kraj