Vrby. Jediné slovo už několik týdnů jitří emoce zejména mezi obyvateli Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi, a nejen mezi nimi.
Jedni vrby berou jako zajímavou součást uměleckého díla a lákadlo pro turisty, podle jiných je to hromada šrotu. Celé náměstí nyní vypadá dobře a poměrně dobře navazuje na historické prvky centra města. Nabízí i vodní atrakce a spoustu laviček k sezení, stále více se tady pořádají zajímavé společenské akce, jako například v sobotu od 14 hodin Jarmarkem na zastávce.
Kontroverzně ovšem působí kovové konstrukce rozmístěné na zrekonstruovaném Staroměstském náměstí podél potůčku, jenž představuje řeku Jizeru protékající městy po svém toku. Jsou součástí architektonického konceptu, jenž má navozovat atmosféru, kdy náměstím protéká řeka zdobená funkčními soškami a lemovaná právě vrbami. Nejde však o vrby živé, nýbrž kovové.
Patina až nad hlavu
„Ty jsou navíc vyrobeny ztakového materiálu, aby postupně záměrně chytily patinu,“ podotkl již dříve hlavní architekt projektu Michal Hlaváček. Patina neboli koroze měla evokovat barvu dřevěné kůry, nicméně vrby zkorodovaly natolik, že rez postupně začala znečišťovat i novou dlažbu.
„Zadali jsme proto panu architektovi, aby situaci řešil. On navrhl připravit ochranný nátěr, který tento proces na kovu zastaví,“ řekl Deníku první náměstek primátora Adolf Beznoska. Město o řešení požádalo už v létě, dosud se nic nestalo. Ke zdržení došlo kvůli slovenskému distributorovi látky potřebné k přípravě tohoto nátěru. „Dnešní informace zní, že by nátěr měl být k dispozici již příští týden,“ řekl v pátek deníku Adolf Beznoska.
Při pohledu na náměstí se laickému návštěvníkovi zdá, že kovových děl představujících vrby, je tam opravdu hodně. Zaznívají tak někdy i názory, že jde o hromadu šrotu. Vedení města si však stojí za tím, že jde o atrakci, která baví hlavně děti. Každá vrba je totiž vybavena audiotechnikou umožňující komunikaci mezi jednotlivými „stromy“. Lidé tak mohou do vrby pošeptat své přání, nebo to, co je trápí a někdo na druhé straně to uslyší.
Zábava pro turisty
Turisté jsou proti místním lidem z této novinky nadšení. „Navštívili jsme v červnu příbuzné v Mladé Boleslavi a byli jsme i ve vinárně na Staroměstském náměstí. Potom jsme tam ještě asi hodinu zůstali a nemohli jsme odejít, přestože už jsme pospíchali, protože si kamarádi pořád mezi sebou telefonovali z jedné vrby do druhé,“ řekl s úsměvem Martin Hořejší z Prahy. Podle něho je to zajímavá atrakce, i když její vzhled je diskutabilní. Podle Beznosky je nyní otázkou, zda by musel být na náměstí současný počet kovových vrb.
„Na úplné závěry bych počkal, jak bude celý ráz náměstí vypadat po dokončení parku nad právě budovaným parkovacím domem,“ upozornil náměstek Beznoska. Podle něho město rovněž zadalo instalaci informační cedule, díky níž budou moci návštěvníci snadněji zjistit, jak obsluhovat audiotechniku na „vrbách“ a co všechno vlastně umí.
Pokud by teď kovové konstrukce náhle zmizely, vzniklo by riziko porušení dotačních podmínek a vracení peněz. Vrby jsou totiž součástí projektu, na nějž město získalo peníze z Evropské unie. Projekt náměstí navíc bojuje o titul česká stavba pro veřejnost roku.
Upozornění: hlasy v anketě, které dorazily vícekrát z jedné IP adresy byly a dále budouautomaticky smazány.