Milovníci koní měli o programu na první zářijovou sobotu rozhodnuto už dávno. Na louce na okraji Nové Telibi probíhala po celý den atraktivní ukázka koňské síly a mrštnosti – 7. ročník velkolepé vozatajské show.

Závod, který uspořádal Sportovní klub Nová Telib pod záštitou obecního úřadu, nabídl netradiční sportovní klání, jehož se zúčastnila v mnoha případech česká vozatajská špička. Z okolí do oblíbeného závodního areálu na okraji lesa zamířili například vozatajové ze Sobotky, Robous nebo Bratronic.

Závodníci během dne změřili své síly ve čtyřech kategoriích. Nejatraktivnější byla ta poslední. Závody čtyřspřeží byly energií nabitou podívanou, která brala dech.

Jízdu na koni si po celý den mohly užít také děti, což se dělo takřka neustále. V rozlehlém areálu se neustále proháněly kočáry tažené koňmi i drobní poníci.

Podrobnosti o závodech i samotném vozatajském sportu nám prozradil hlavní organizátor a jezdec Pavel Hybler z Žerčic, jehož stáj sídlí v Sobotce.

Výsledky

Páry pony:

1. T. Firbacher – JK Velšánek
2. M. Pospíšilová – JK Boharyně
3. J. Zápotocký – JK Dominika

Jednospřeží :

1. K. Nývlt – SK Fagone
2. K. Nývlt – SK Fagone
3. J. Kříž – JK Voleveč

Páry velké koně :

1. J. Kohout – JK Denisa Bratronice
2. Z. Jirásek – JK Robousy
3. J. Komárek – JK Accos

Čtyřspřeží :

1. J. Nesvačil st. - JK Moravský Krumlov
2. Z. Jirásek – JK Robousy
3. K. Sklenská – JK Maestozo Luna

Pavel Hybler: Je třeba jezdit hlavou, kočár se může převrhnout každou chvíli

Když jsem jej požádal o rozhovor, Pavel Hybler právě zapřahal koníka do kočáru jedné závodnice ze své stáje. Čas si ale ochotně udělal hned poté, co jeho svěřenci dojeli do cíle. Moc času neměl, sám později závodil se svým čtyřspřežím starokladrubských koní.

O jaké závody dnes na okraji Nové Teliby jde? Konají se tu pravidelně?
Ano, pravidelně. Jde o hobby závody spřežení pod hlavičkou České jezdecké federace.

Výsledky se započítávají do nějakého žebříčku?
Ne, jde o samostatnou soutěž. Závodníci jsou letos pouze z České republiky, ale nebráníme se ani zahraniční účasti.

V jaké pozici tu dnes vystupujete? Jako organizátor? Trenér?
Spíš jako organizátor. Já hlavně vlastním pět starokladrubských koní. Teď jeden právě dokončil závod a já budu zapřahat dvojspřeží a pak ještě čtyřspřeží.

Osobně ale také závodíte, že?
Ano, je to tak.

Odkud pocházíte? Kde funguje vaše stáj?
Jezdíme pod Jezdeckým klubem Sobotka, ale já osobně pocházím ze Žerčic.

V kolika kategoriích se tu dnes závodí? Mají jednotlivé kategorie nějaká specifika?
Závodíme v kategorii pony, tedy malých koní, a dále v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží. Jediné, v čem se liší, je šířka branek, tedy vzdálenost kuželů, mezi kterými musí spřežení projet.

Musí každý závod splňovat nějaké náležitosti? Všiml jsem si, že součástí tohoto závodu je vždycky také úsek vedoucí lesem.
Jezdíme takzvaný terénní honební parkur. Jezdci musí projet třemi maratonovými překážkami, to jsou v našem případě překážky kolem dvou traktorů a les, a do toho jsou navíc vloženy kužely. Závod probíhá zpravidla dvoukolově a měří se čas. Za každý míček shozený z vršku kužele se připočítává pět vteřin.

Sledoval jsem, jak se závodníci připravují. Co závodu pokaždé nutně předchází?
Samozřejmostí je oblečení ochranných pomůcek – chrániče páteře a helmy. To je také podmínka České jezdecké federace. Kočár se může převrhnout každou chvíli. Proto je potřeba jezdit hlavou.Po příjezdu se každý kůň musí pořádně opracovat, zahřát. Je to stejné jako u sportovců. Zvíře se musí protáhnout, aby nedošlo k jeho zranění.

Kolik času taková rozcvička zabere?
Je to různé, deset minut, dvacet půl hodiny i hodina. Záleží na plemeni i povaze každého koně.

Máte výhodu, že sem jezdíte z nedaleka? Jsou tu přece závodníci z Kladrub i ještě vzdálenějších měst. Koně musí být po takové cestě ve stresu, nebo ne?
Závody se jezdí po celé republice, takže koně jsou na přepravu zvyklí. Nedávno jsme byli až v Berlíně a také to zvládli.

Jsou některá plemena na závody spřežení vhodnější než jiná?
Mezi ta prestižní patří ve světě holandský teplokrevník, ten je nyní na výši. Tady u nás je to starokladrubský kůň. Těch máme pět právě i v naší stáji. Ale vhodná jsou i další plemena, třeba lipicáni.

Povězte mi, účastní se vaše stáj často zahraničních závodů?
Do zahraničí jezdíme, ale neučastíme se mezinárodních závodů. Na to se mi nedostává času. Koně mám jenom jako zálibu a vedle toho chodím do práce. Ale znáte to, někdo chodí do hospody, někdo chová koně.