Volby skončily. Výsledky ale budou zveřejněny až v neděli hodinu před půlnocí. Volit mohou čeští občané, kteří nejpozději ve druhý den voleb, tedy v sobotu 24. června, dosáhnou 18 let. Vybírat české europoslance mohou také cizinci ze zemí EU, pokud však splnili zákonem požadované náležitosti.

První den voleb nijak výrazně nevybočil z toho, co se očekávalo. O výběr poslanců, kteří budou hájit zájmy České republiky, příliš velký zájem nebyl ani na Boleslavsku. Přesto byly před volebními místnostmi krátce před páteční čtrnáctou hodinou v některých větších volebních okrscích fronty, i když nijak dramaticky dlouhé. „Chodím volit pokaždé, je mi jedno, o jaké volby jde. Pokud má člověk právo ovlivnit chod věcí kolem sebe, měl by to udělat," řekla pro Boleslavský deník Jiřina Helcerová, která přišla do volební místnosti na boleslavském sídlišti hned po jejím otevření.

Větší skrumáž lidí  zaznamenali především ve zdejší sportovní hale, kam chodí volit hned tři volební okrsky a na nával jsou tu zvyklí. „I tak je to ale ve srovnání třeba s prezidentskými volbami velice slabé,  i když máme otevřeno teprve dvě hodiny, touto dobou mělo odvoleno zhruba dvakrát tolik lidí," potvrdil předseda volební komise. Dosavadní zájem potvrzují i první čísla z Boleslavi. Podle předběžných údajů z velkých volebních okrsků přišlo v pátek do 16. hodiny v Mladé Boleslavi odevzdat svůj hlas 4,30 procenta voličů.

Voliči mají na výběr kandidáty třiceti osmi stran, kteří bojují o jednadvacet postů. Mladoboleslavsko má v třetích eurovolbách na kandidátkách pouze tři zástupce z regionu. Jak vše dopadne se ale dozvíme až v neděli, hodinu před půlnocí, protože se musí čekat na konec hlasování ve všech zemích Evropské unie. K prvním pátečním voličům podle zvyku patřili někteří volební lídři a předsedové parlamentních stran. V Mladé Boleslavi odvolil deset minut po čtrnácté hodině i předseda poslanecké sněmovny a boleslavský opoziční zastupitel Jan Hamáček. Do sálu přišel usměvavý, hned u vchodu si nechal poradit, ke které urně by měl jít volit. V Domě kultury totiž volili lidé ze čtyř okrsků. Jana Hamáčka doprovázela k volbám i jeho rodina.

K volbám se chystal i náměstek boleslavského primátora Jiří Bouška. „Sice si nemyslím, že by to můj každodenní život ovlivnilo, ale když můžu jít volit, určitě vždycky jdu. Snažím se vybrat člověka, který to má v hlavě srovnané. Proto jdu i k těmto volbám," řekl Boleslavskému deníku. Převážně prázdno bylo i v dalších volebních místnostech na Boleslavsku, členové volebních komisí se svorně shodli v tom,  že mají čas na čtení nezvykle brzo. Volit ale mohou lidé až do dnešních 14. hodin.

Historie

Společenství států, které stály na začátku integrace, bylo podstatně menší než současná Evropská unie. Hospodářskou spolupráci v roce 1951 zahájila Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo a Nizozemsko. Postupně se připojily další evropské země. Současnou podobu Evropská unie získala 1. července 2013, kdy k ní přistoupilo Chorvatsko, a počet jejích členů vzrostl na 28.

Pátek na Mladoboleslavsku do 16 hodin

Podle předběžných údajů z 15 velkých volebních okrsků přišlo v pátek 23. května do 16. hodiny v Mladé Boleslavi odevzdat svůj hlas 4,30 procent voličů.

Pátek na Mladoboleslavsku do 21 hodin

Podle předběžných údajů z 15 velkých volebních okrsků přišlo v pátek 23. května do 21. hodiny v Mladé Boleslavi odevzdat svůj hlas 10,37 procent voličů. Lidé mohou přijít volit do Evropského parlamentu v sobotu 24. května od 8 hodin do 14 hodin. Další informace o průběžné volební účasti přineseme v sobotu po 11. hodině.

Sobota na Mladoboleslavsku do 11 hodin

Podle předběžných údajů z 15 velkých volebních okrsků přišlo v sobotu 24. května do 11. hodiny v Mladé Boleslavi odevzdat svůj hlas v průměru 12,6 procent voličů. Lidé mohou přijít volit do Evropského parlamentu ještě dnes do 14 hodin. Pravděpodobně vše směřuje i v celorepublikovém měřítku v těchto volbách do Evropského parlamentu k rekordně nízké účasti voličů.