Vážně, ve volbách, kdy budeme křížkovat, můžeme dostat do zastupitelstva doslova kohokoliv. A když bude mít hodně hlasů, ba co hodně, nejvíce, pak si řekneme, že by mohl vládnout. Nebo snad ne?

V politice se dějí věci a už nyní mnohé strany za absence cizích očí předjednávají. Jasně, že to nepřiznají, ale je to tak. Mnozí si už rozdělují funkce. S vědomím toho, že jasně vyhrají. A když nevyhrají, tak už vědí, s kým se spojí. S kým a co mu za podporu poskytnou. Nerozčilujte se. Tak to vždycky bylo, je a bude. Jen těm, kteří si jsou svými posty na radnici jistí, můžeme řádně zavařit. Stačí si pročíst kandidátky, zjistit, poptat se. A pak také to nejdůležitější: přijít k volbám.

V pondělí jsem vás seznámil s některými profesemi kandidátů. Odlehčil jsem vážnost voleb a naznačil, kdo se také uchází o naše hlasy. V úterý jsem si zašpásoval s příjmeními a teď? Nyní to bude seriózní čtení. Fakta.

Takže díl třetí…

Určitě bude zajímavé, pokud se tak stane, jak se budou shodovat zastupitelé stejných profesí napříč politickým spektrem. Ve stručnosti: patnáctka kandidátů ze zdravotnictví, dvaadvacet ze školství. Minimálně tři desítky podnikatelů, další majitelé firem. Sedm sportovců, čtyři právníci a advokáti. Dvacet techniků včetně „ajťáků. Čtyři lidé umělecky zaměřeni, čtyři ženy na mateřské, patnáct dělníků, dvacítka studentů a osmadvacet důchodců. Snad jsem správně počítal. Pokud ne, omluva, kdo se v tom má vyznat.

Pojďme si prolétnout jednotlivé kandidátní listiny a podívat se na lídry a některé kandidáty.

Lídři

ANO 2011 + Volba pro Mladou Boleslav má jedničku v podobě současného náměstka primátora Jiřího Boušky, aspiranta na post primátora. Trojkou je fotbalový boss František Petrtýl, na čtyřce je radniční matador a ex-starosta Jaroslav Polívka. Tahle strana sází na sportovce, je zde i majitelka spinningového centra Jana Hladíková a horolezec Petr Mašek či tenisový trenér Miroslav Špalek. Na kandidátce mají jednoho důchodce a jednoho studenta. Nejmladšímu kandidátovi je 23 let (Monika Mašková), nejstaršímu 82 (Vlastimil Hrůša).

ČSSD rukuje do boje s krajským radním Karlem Horčičkou, dalším aspirantem na primátorské křeslo. Pro mnohé je překvapením osmá příčka někdejšího náměstka primátora Robina Povšíka, ten v současné době pracuje jako náměstek ministryně práce a sociálních věcí a na nejvyšší posty na radnici nepomýšlí. Známou tváří ČSSD je Miroslav Čuban, ekolog v automobilce. Až na dvanácté příčce je předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. ČSSD má v řadách archeologa, předsedu odborů, historika, ale i ředitele gymnázia Františka Kosinu a trenéra hokeje a projektanta ve Škodovce Jiřího Svobodu. Důchodce je tu jeden, student žádný. Nejmladšímu kandidátovi je 26 let (Ivona Fajčíková), nejstaršímu 73 (Ludovít Zahrada).

Komunisté nasadili na čelo kandidátky neúnavného politika Karla Skálu, dvaasedmdesátiletého politického nestora. Dvojku má další harcovník František Kovář. KSČM nasazuje lékaře Oldřicha Šlégla i ředitele školy Tomáše Suchého, podnikatele Josefa Dovolila i dělnici Alenu Grospičovou. Na kandidátce komunistů je 11 dělníků a 6 důchodců. Student chybí. Nejmladšímu kandidátovi je 40 (Jozef Šedo), nejstaršímu 86 (Květa Rabová).

Koho vybrat?

KDU-ČSL vysílá do boje na postu jedničky Luboše Dvořáka, rozhlasového moderátora rádia Signál, na seznamu jsou i jeho kolegové – Jiří Štěpánek z Kiss Delty a Andrea Kroupová ze Signálu. Je tu i výtvarník a vinárník Aleš Pudil i fotograf František Staněk. Na druhém místě je lékař Jaroslav Vedral. Mají čtyři důchodce, studenta ne. Nejmladšímu kandidátovi je 25 let (Tomáš Slabý), nejstaršímu 81 (Stanislav Novák).

Mladoboleslavské hnutí nezávislých rukuje na čele s hudebníkem z kapely Seven Filipem Šubrem, vedoucím sportoviště Přemyslem Siřínkem a živnostníkem Josefem Hladíkem. Je tu i ředitel boleslavského kulturáku Pavel Filip a další hudebník z kapely Seven Tomáš Kargl. Do třetice hudebník – Hynek Šturma. A třeba i hokejista Martin Výborný. Dva důchodci, tři studenti. Nejmladšímu kandidátovi je 20 let (Hynek Šturma), nejstaršímu 68 (Josef Šustr).

Nezávislé pro Mladou Boleslav vede specialista vzdělávání Jan Ježovica a dva technici – Petr Kupec a Jiří Řezáč. Jsou tu dvě ženy na mateřské – Kateřina Bartošová a Martina Nekolová, ale i zdravotní sestra Martina Carvová. Důchodci dva, student jeden. Nejmladšímu kandidátovi je 21 let (Nikola Kuncová), nejstaršímu 69 (Eva Fričová).

ODS vede současný primátor Raduan Nwelati následován ostřílenými straníky – personálním manažerem Miroslavem Olšákem a svým náměstkem Michalem Kopalem. Poslanec Adolf Beznoska je sedmý. O body se hlásí i primář urologie Richard Pabišta, ředitel gymnázia Vlastimil Volf. Je tu šest důchodců, student žádný. Nejmladšímu kandidátovi je 26 let (Martin Záveský), nejstaršímu 88 let (Stanislav Čapek).

Otevřená radnice má jedničku ředitele firmy Miroslava Mauermanna. Dvojkou je majitel stavební firmy Martin Žák. Jsou tu lékaři Martin Borský a Libuše Ratajová, ale i invalidní důchodce David Komárek nebo majitel kavárny Julius Potor. Jeden důchodce, dva studenti. Nejmladšímu kandidátovi je 18 (Eliška Janovská), nejstaršímu 64 (Milan Pokorný).

Stranu svobodných občanů vedou energetický analytik Jan Matyásko a programátor David Bucek. Je tu i stylistka Tereza Česalová, barmanka Markéta Jinochová. Na seznamu není žádný důchodce, zato 10 studentů. Nejvýš nasazeni jsou Jan Kukral a Martin Matějček. Nejmladšímu kandidátovi je 20, takto mladých je pět, nejstaršímu je 63 let (Květuše Burešová).

Strana zelených má v čele sociální pracovnici Janu Horákovou, hlasy budou sbírat třeba učitel Radek Kotlaba, zakladatelka lesní školky Jana Krumpholcová, psychoterapeut Tomáš Adam, grafik Jan Maršíček i filmový kritik Jan Dimitrov. Dva důchodci, dva studenti. Nejmladšímu kandidátovi je 18 (Sebastian Vošvrda, nejstaršímu 71 (Vlasta Novotná).

TOP 09 jde do voleb v čele s Danielem Markem, náměstkem primátora. Na trojce je bývalý primátor Svatopluk Kvaizar, hned za ním další známá radniční postava, bývalý náměstek primátora i poslanec, nyní poradce na ministerstvu školství Jan Smutný. Je tu i skaut Václav Bečvárovský, ředitel rádií Milan Pruner i ředitel VaKu Jan Sedláček či hokejista David Vrbata. Jeden důchodce, student žádný. Nejmladšímu kandidátovi je 21 let (Tomáš Zajíček), nejstaršímu 81 let (Václav Bečvárovský).

A to je vše. Ve čtvrtek se (ne)těšte na pokračování…

V Mladé Boleslavi jdou do boje o místa v zastupitelstvu v komunálních volbách 10. a 11. října: ANO 2111 + Volba pro Mladou Boleslav, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, Mladoboleslavské hnutí nezávislých, Nezávislí Pro Mladou Boleslav, ODS, Otevřená radnice, Strana svobodných občanů, Strana zelených, TOP 09.

Čtěte také: Volby: Fanda, Kája, Zůza, Maruška? Možná jeden, možná všichni (2. díl)