Mnozí si pamatujete, když Josef Dufek prohlásil, že dostane fotbalovou Mladou Boleslav z takzvané pralesní ligy do evropských pohárů. Tehdy mnozí kroutili hlavami a ťukali si na čelo. A dneska? Fotbalová Mladá Boleslav patří na českém fotbalovém poli ke špičkovým mužstvům. A v evropských pohárech odehrála mnoho utkání. Takže…

…takže i ve volbách je možné skoro všechno. Vždyť každý volič může kroužkovat takřka dle libosti. A pak? Pak je možné, že sestava nových zastupitelů se bude jedné z variant nápadně podobat.

Proč ne? A primátorem může být vlastně také každý. Vždyť kdo ví, jak a co si usmyslí noví zastupitelé. Poslouchejte tedy polopohádky, kruťte hlavami, ťukejte si na čelo, usmívejte se až se budete popadat za břicho, hudrujte. Je to jen a jen na vás, milí čtenáři, jak zareagujete. Mějte ale na mysli: Na každém šprochu pravdy trochu aneb Co kdyby…

Tady je díl první…

Všichni jsou potřební

Pohrávám si s myšlenkou, jaké by mělo být složení zastupitelů z hlediska jejich zaměstnání a jejich umění tak, aby byli samostatnou jednotkou. Aby se nemuseli spoléhat na někoho mimo svoji zastupitelskou partu. Když je totiž „správně“ vykřížkujeme, pak se může stát, že 33členné zastupitelstvo na mladoboleslavské radnici může vypadat klidně i takto…

Koho zvolit za primátora? Zdálo by se, že největší předpoklady pro to má současný primátor. Město je taková větší firma, pak by se primátorem mohl stát tedy i ředitel či ředitelka firmy a je jedno, zda stavební, či jiné. Přece jen mají zkušenosti s jakýmsi řízením čehosi a kohosi. Ti by mohli vládnout nejvíce.

Bezesporu je nutné, aby byl zvolen praktický lékař, hotové terno pro všechny. Vyšetření se odehrají na jednání zastupitelů, bez zbytečných prodlev a front. Když se přidá urolog a dětský lékař, nabídka se ještě zkvalitní. Lékárnice pak přinese všem objednané léky rovnou na jednání, žádné cesty a fronty do lékárny. A kdyby nic nepomohlo, tak pomůže rovnou ředitel kliniky.

Účetní, bez ní ani ránu. Každého kolegu zastupitele vyseká ze všech nutných placení a každý bude spokojen. K tomu doporučuji účast bankéře a raději rovnou i ředitelky pojišťovny. Není možné opomenout, aby v partě byli právník a advokát. Bez nich bych existenci zastupitelského sboru neviděl rád.

Všude kolem útulno a ke všemu dobrá nálada

Pro potřeby reprezentace zastupitelů před lidem (voličem) bude připravena stylistka a také fotograf. Výtvarník a vinárník v jedné osobě je hotová výhra. Všude kolem útulno a ke všemu dobrá nálada. Tady bych si dovolil zvolit i majitele vinárny. Legrace se zvýší minimálně dvojnásobně.

Je ale potřeba dbát také na fyzickou stránku našich zastupitelů. Proto doporučuji zvolit vedoucího zimního stadionu, jenž může v případě potřeby nechat všechny kolegy pořádně zabruslit. Tady navrhuji kroužknout i profesionálního hokejistu. Majitelka spinningového centra nechá kolegy pořádně zašlapat na kole přikovaném k podlaze, k dispozici bude i tenisový trenér, kdyby si to někdo s někým chtěl rozdat a pinknout si.

A kdo zatouží pořádně se nadechnout čerstvého vzduchu, tomu přidá nejen rady, ale snad i mačky horolezec. Nad tím vším musí bdít technik, případně referent kvality. Pokud skončí jednání pozdě v noci, netřeba se bát, vedoucí ubytovny jistě vytuší, kam složit hlavu.

Vzhledem k tomu, že jednání o nás (většinou bez nás) jsou mnohdy neskutečně dlouhá, je potřeba zajistit pitný a stravovací režim. Proč si najímat cateringové firmy, když to může po našem kroužkování zajistit sehraný nový radniční miniodbor, který by se mohl jmenovat třeba Vidlička – majitel kavárny, barmanka, hostinský.

Potřeba je také myslet na techniku – ajťáka má dnes už i firma o dvou lidech, tady musí být také. K tomu řidič, a taky řemeslník, případně rovnou truhlář. Provozovatel cestovky zajistí všem dovolenou, investiční poradce poradí, kam strčit peníze, které případně někde zastupitelé získají (myšleno není v obálce, ale řádně vydělané).

Radniční život by mohl fungovat poměrně vesele a dobře

Všechna jednání bude mít na starosti promotér, kterému pomohou rozhlasoví moderátoři. Komu nebude při výkonu zastupitelské činnosti pro blaho lidu kolem sebe do zpěvu, k dispozici své služby, jistě ochotně, nabídnou amatérští zpěváci a dýdžej. Ti každému téměř stoprocentně zvednou náladu. S těmito lidmi by radniční život mohl fungovat poměrně vesele a dobře. Každý každému pomůže a všichni se budou mít dobře.

Snad tam někde ve skrytu zůstane aspoň malinká myšlenka na voliče, který si také zaslouží, aby se měl dobře. A to i tehdy, když kolem sebe nemá ty správné lidi, kteří mu pomohou systémem něco za něco. Každý občan si zaslouží mít svého zastupitele, kterému bude důvěřovat. A každý zastupitel by tu měl být především pro voliče, pro lidi.

Že se může objevit zastupitel, který tohle nepochopí a nezvládne? Pak musím apelovat na vás, voliče, zda byste případně kroužek neměli také věnovat psychoterapeutovi, který své zastupitelské kolegy, kdyby začali blbnout, srovná do latě. A kdyby ani to nepomohlo, milý voliči, pak pomůže snad jedině předsedkyně svazu postižených civilizačními chorobami.

Jo, a je potřeba si po sobě také uklidit. Ne každý to zvládne, proto nezapomeňme na uklízečku…

P.S.: Že těch potřebných povolání je více, než je možno zvolit. To víte, takový je život. Je potřeba volit s rozmyslem a vážně…

V Mladé Boleslavi jdou do boje o místa v zastupitelstvu v komunálních volbách 10. a 11. října: ANO 2111 + Volba pro Mladou Boleslav, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, Mladoboleslavské hnutí nezávislých, Nezávislí Pro Mladou Boleslav, ODS, Otevřená radnice, Strana svobodných občanů, Strana zelených, TOP 09.