Třeba si pamatujete, když Josef Dufek prohlásil, že dostane fotbalovou Boleslav z takzvané pralesní ligy do evropských pohárů. Mnozí kroutili hlavami a ťukali si na čelo. Dneska? Fotbalová „Bolka" patří na českém fotbalovém poli ke špičkovým mužstvům. A v Evropě je už hodně zkušená. Takže…

…takže i ve volbách je možné skoro vše. Vždyť každý volič může kroužkovat a pořádně se vším zamíchat. A pak? Pak je možné, že sestava zastupitelů se může podobat jedné z variant, které vám v tomto týdnu nabízíme. Proč ne? Primátorem může být vlastně každý. Vždyť kdo ví, jak a co si usmyslí noví zastupitelé. Kdo s kým, proč a jak a za co si podá ruku.

Poslouchejte tedy polopohádky, kruťte hlavami, ťukejte si na čelo, usmívejte se, až se budete popadat za břicho, hudrujte. Je to jen a jen na vás, milí čtenáři, jak zareagujete. Mějte ale na mysli: Na každém šprochu pravdy trochu aneb Co kdyby… 

Tady je díl druhý…

Není jméno jako jméno

Nomenologie se zabývá významem a potenciálem jmen. Je to prý věda vedoucí k poznání sebe i jiných lidí. Mohla by přispět k lepšímu přehledu voličů a výsledkům komunálních voleb, která nás čekají? Tvrdím, že bezesporu ne. I tak ale můžeme společně nahlédnout do kandidátních listin v Mladé Boleslavi a s nadsázkou, bez zlého úmyslu, pátrat, jaká příjmení se nám na kandidátkách nabízejí.

Mezi 363 kandidáty (kandiduje 11 stran a uskupení, jež mají shodně na seznamu plný počet 33 kandidátů tolik bude zvoleno zastupitelů) může, vzhledem k tomu, jaká práce dotyčné čeká, být nejideálnějším kandidátem na primátora dvojice Král Králová, která podle jména má s vládnutím zkušenosti. Pochopitelně se to týká i kandidáta s příjmením Moc. A taktéž Svoboda by byl(a) třeba.

Pro práci, která by měla pozvednout život lidí k výšinám, se hodí jméno Nebeský a Nebeská, ale rozhodně i Šťastný a Výborný. Předpoklady k výkonu funkce zastupitele může mít, pokud je odvážný, Dovolil. A pak také Radová. Zastupitel by měl být jistě i Pokorný či Pokorná, ale také hrdá, tedy Hrdá. A Toužimský. Toužit se má.

Rozvážnosti ostatní uklidní Procházka a Berný, jehož hlasu by si vážili kolegové, neboť by byl onou bernou mincí. A Skála může být tím, koho nikdo neurazí. Prostě se od něho všechna negativa odrazí jako od skály.

Kaňka nemusí mít na růžích ustláno

Naopak problémy by mohl mít Kasala. Steklá a Hrubá by mohly u kolegů narazit, stejně jako Kašpar, Kašpárková a Šašek. To Zmatlík s Netušilem mohou kolegy vyvést rovnou z míry. Stejně tak by u části kolegů mohl mít potíže Kouřil. Buřil by se hodil jen někomu. Ani Kaňka nemusí mít na růžích ustláno.

Určitý soucit a tím i podporu by mohly nasbírat Voplakalová a Pechová. Ze Zejvala by si mnozí utahovali ve chvíli, kdy by při diskusním příspěvku hodně otevíral ústa. Konečný pro změnu by mohl evokovat, že jeho příspěvek je vážně poslední. A Kopal. Záleží na výkladu, někdo by byl rád, kdyby kopal, na jiného může působit agresivně.

Nelehké to budou mít Nováček a Žák určitě po celé volební období. Nikomu totiž nenamluví, že všemu rozumí.

Z přírodních luhů a hájů lze připomenout tři kandidátky Vrbová, Břízová, Zahrada. Jistě by tým zastupitelů provoněly, stejně jako Malinová. Kořínek tak vonět nemusí, ale je potřebný.

Lidé přírodou okouzleni: Hájek a Rybníček

Do této sféry jmen lze zařadit i Hájka s Rybníčkem, kde lze očekávat, že jsou to lidé přírodou okouzleni. A když jsme u té přírody, připomeňme si, kdo se nám hlásí z této „zvířecí" kategorie. Je to skoro celá „rodina" Zajícova Zajíc a jeho „děti", hned čtyři Zajíčkové a jedna Zajíčková. Do party přiberme Kocourka, Kohouta, Komárka a Vrabce. Do této sféry lze zařadit i Žlaba a také Vrbatu, snad jako slovní odnož vrby.

Máme tu ale i silnou skupinu příjmení profesních. Pátrat a vybírat můžeme z mnoha oborů: Hajný, Kupcová, Zeman, Kovář, Kamenický, Pekár (patrně se slovenskými předky), Kupec, Kočová, Kolář a také Kosař tedy umí-li vyrábět kosy. A snad i Sedláček. Určitě i Šturma, který naznačí všem, jak zašturmovat, tedy spěchat či dokončovat na poslední chvíli.

Jména dotýkající se lidského konání, nikoliv profesí, jsou třeba Vyskočil, Zbíral a Česalová.

Přídavná jména jako příjmení těch jsou mraky. Připomeňme si některé: Černá, Starý, Suchý, Slabý, Syrový. Z těch „smutnějších" pak třeba Smutný, Plačková a již zmíněná Voplakalová.

Jídlo může evokovat také Ledvina

K příjmením evokujícím jídlo pak jednoznačně řadíme Polívku, Kroupovou a Kyselu, Žemličku, a případně i Malinovou a Bílkovou. Jídlo může evokovat i Ledvina, pravdou ale je, že spíše vás napadne lidský orgán. Přikláním se i k Žitnému, byť ne každý tento chleba miluje.

Příjmení přibližující naše myšlenky k domovu tu jsou rovněž Kout, Kachlíková, Peřinová a možná i Mlejnek a Kůlová. Domy mají ploty.

Místopisně se soustřeďme na Kolína, Bavorovovou a Nepomuckou.

A když na někoho na zastupitelstvu zakřičíte: Filipe! Adame! Petře! Davide!, může se otočit více lidí. Tihle čtyři nosí toto jména nikoliv jako jméno, ale jako příjmení.

Na kandidátce jsem nenašel jediného Čecha, Rusa, Poláka ani Němce. Jen jednoho Žida.

Hladíková s Hladíkem možná mají rádi hlazení

Příjmení, která nelze sloučit s jinými, ale mohou nás evokovat k čemusi, jsou mraky. Suchánek neznamená, že návštěvě nenabídne pití, Fukárek může připomenut malý fén na vlasy. Hladíková s Hladíkem možná mají rádi hlazení. Patrně i vzájemné. Jsou to manželé. Chmela jistě není každý den pod vlivem. Alkoholu.

Špalek možná klidně dá hlavu na pomyslný špalek. Mach v boleslavské partě Šebestovou bude hledat marně. Alespoň tu s tím příjmením. A Kosina? Každému může být jednou zima. Klos nás vrací do minulosti do válečného filmu S nasazením života, kde byl hlavním hrdinou kapitán Klos. Pudil snad nebude nikoho pudit.

A Mazánková? Tu musí mít rád každý. Pešek pak nemusí chodit okolo a Koula s Koulovou to mohou všechno pořádně okoulovat. Navrátilová se bude ráda vracet mezi lidi, Nekolová možná nemá kolo a Beznoska nos. A Klipec? Napadlo mne, že by někomu mohl zatnout tipec. Což je občas třeba.

A konečně je tu i Macek. Pozor, nečtěte to jméno pozadu…

V Mladé Boleslavi jdou do boje o místa v zastupitelstvu v komunálních volbách 10. a 11. října: ANO 2111 + Volba pro Mladou Boleslav, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, Mladoboleslavské hnutí nezávislých, Nezávislí Pro Mladou Boleslav, ODS, Otevřená radnice, Strana svobodných občanů, Strana zelených, TOP 09.

Čtěte také: Volby: Fanda, Kája, Zůza, Maruška? Možná jeden, možná všichni (1. díl)