Nevidomí a psi obsadí Bondy Centrum! Proč? V sobotu 17. května od 10 hodin se tam totiž koná kvalifikační závod pro Mistrovství České republiky ve výkonu vodících psů 2008.

Jaké jsou to výkony vysvětluje Gabriela Vavřinová z TyfloCentra: „Obcházení překážek, zastavení na kraji chodníku, nevšímání si nedůležitých podnětů a vyhledávání schodů či dveří.“

„Soutěž slouží k prezentaci práce vodícího psa na veřejnosti a zároveň k porovnání si výkonů jednotlivých dvojic za zcela shodných podmínek,“ pokračuje Vavřinová.

Vodící pes je nenahraditelným pomocníkem pro samostatný pohyb zrakově postižených lidí, a to nejen zcela nevidomých, ale i slabozrakých. Úkonů, které musí vodící pes zvládnout, je asi třicet.

Nevidomý se svým psem zvládá chůzi v centru města za běžného provozu, což sebou nese i spoustu překážek. „Jsou to například volně pobíhající psi, chodci, všudypřítomný hluk, opravy chodníků, eskalátory a mnoho dalších záludností,“ doplňuje Vavřinová.

Pro bezpečný pohyb dvojice člověk a pes je nezbytná dokonalá souhra, které musí předcházet perfektní příprava psa i vyčerpávající proškolení budoucího majitele vodícího psa.