„Po delší odmlce, kdy se vlci ve fotopastech objevovali spíše sporadicky, nás minulý týden čekalo velké překvapení. Na několika desítkách záznamů se objevuje jedno až čtyři vlčata," pochlubil se novinkou Luboš Beran z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle správy tamní chráněné krajinné oblasti, která monitoruje nejen počet, ale i pohyb vlků, jde skutečně o nová mláďata. „Kromě toho, že jsou viditelně mladší než jejich sourozenci, které fotopast natočila v minulých letech, tomu odpovídá i doba pořízení snímků, tedy konec června," vysvětlil Luboš Beran s tím, že jejich o dva roky starší sourozence fotopast zachytila až na přelomu července a srpna.

Kolik přesně žije v současné době vlků v oblasti Máchova kraje, ochránci počítají. Jisté ale je, že minulý rok na podzim a v následujících zimních měsících tvořilo smečku sedm vlků. Alespoň to tvrdí Hnutí DUHA Olomouc, před jehož spuštěnou fotopastí se vlci různého stáří pohybovali.

Nicméně, podle odborníků je více než pravděpodobné, že předloňská a loňská mláďata se už ve smečce nenacházejí. Ochránci odhadují, že roční až dvouletá mláďata smečku již opustila proto, aby hledala svá nová teritoria.

Miroslav Kutal, koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí Duha dále řekl, že s mapováním vlků v Máchově kraji pomáhá během roku řada dobrovolnických Vlčích hlídek. „Zatím sebrali přes šedesát vzorků trusu na potravní a parazitologickou analýzu, z nichž přes dvacet bylo nalezeno čerstvých, tedy vhodných i pro genetickou analýzu," upřesnil další zkoumání Miroslav Kutal.

Pokud se chce také veřejnost dozvědět bližší informace o populaci vlků, mohou navštívit plánované promítání či některou z chystaných vzdělávacích akcí. Hnutí Duha s veřejnými setkáními počítá někdy na podzim.

Nicméně, vlčí populace se v CHKO Kokořínsko vyskytuje už zhruba dva roky. Jedním z důvodů je také dostatek kořisti, kterou potřebují ke své obživě – divoká prasata, daňci, jeleni či srnci. Přestože mnohdy výskyt vlka v lidech nevzbuzuje přímo jásot, velmi pomáhá k regulaci přemnožené zvěře, která často ničí lesní porosty.