Vysoký stupeň nebezpečí! Těmito slovy varují hydrometeorologové před silným větrem, který právě v těchto dnech zasáhl Českou republiku včetně Středočeského kraje.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí od včerejška až do zítřejší šesté hodiny. „Silný vítr očekáváme ve Středočeském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém a v kraji Vysočina,“ upozorňují meteorologové.

Mladoboleslavští hasiči však nepropadávají panice. „Silný vítr se očekává hlavně na horách. Máme běžné služby a v rámci nich zvládneme případné výjezdy v souvislosti s prudkým větrem,“ ujistil včera operační důstojník mladoboleslavských hasičů.

Také meteorologové uvádějí, že vítr hrozí hlavně na horách. „V souvislosti se zesilujícím jihovýchodním prouděním bude rychlost větru, zejména na Českomoravské vrchovině, v Krušných horách, Jizerských horách a Krkonoších dosahovat v průměru devět až čtrnáct metrů za sekundu, v nárazech 25 až 35 metrů za sekundu,“ předpovídají.

Konkrétně na Mladoboleslavsku by tedy měl být víceméně klid. I přesto je však dobré mít se na pozoru a dodržovat alespoň základní pravidla. Těmi je omezit pohyb poblíž vyšších a starších budov a v blízkosti větších stromů, dávat pozor na možnost pádu drátů elektrického vedení a při nárazech větru raději ubrat nohu z plynu, pokud zrovna řídíte.

Na Mladoboleslavsku až do včerejšího odpoledne hasiči kvůli větru nevyjížděli.