Regionální vodárenský projekt Mladoboleslavsko II jde do cíle. Stavební práce budou pokračovat do července, kdy má být projekt, jehož náklady se vyšplhaly na bezmála 580 milionů korun, zkolaudován. Jaký efekt bude mít pro obyvatele Boleslavska? Mimo jiné i připojení obcí Dobrovicka a Ledecka na skupinový vodovod Mladá Boleslav.

První oblast se potýkala s výskytem dusitanů ve vodě, druhá ztratila kapacitní zdroj. Příčinou ztráty vody je pravděpodobně narušení proudění podzemních vod nepovolenými průzkumnými vrty, které se stále častěji provádějí před instalováním tepelných čerpadel.

Ke skupinovému vodovodu Mladá Boleslav uvádí výrobní náměstek společnosti Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav Vladimír Stehlík: „Vodovod je natolik zdravotně zabezpečen, že jsme loni přestali vodu chlorovat. Jak prokázal tříletý odborný výzkum, v případě kvalitního podzemního zdroje a zabezpečení vodovodního systému až k odběrateli není chlórování nutné."

Legislativa to umožňuje od roku 2004. Efekt chlorování v malé míře je totiž v případě zdravotní epidemie nedostatečný a chlor sám nemá příznivý vliv na lidský organismus zvláště u citlivých jedinců. Obyvatelé, připojení na skupinový vodovod, tak pijí velmi kvalitní a zároveň přírodní podzemní vodu z Klokočky. Na ostatních vodovodech je prozatím dávkován chlornan sodný v přiměřeném množství jako prevence.

„Na malých obecních vodovodech, kde nejsme provozovateli, se chlorování provádí nárazově dle potřeby, kdy se celý systém šokově nachloruje a následně odkalí. Po tuto krátkou dobu obce vyhlašují zákaz pití vody. Dávkovací zařízení, a nutný řídící systém, je pro malé obce drahý", pokračuje Stehlík.

V poslední době patří k nejproblematičtějším lokalitám vodovod Domousnice, kde obsah dusičnanů překračuje povolenou mez (cca 60 mg/l, povolený limit je do 50 mg/l) a voda tak není vhodná pro kojence, děti a těhotné ženy. Voda je ale nakupovaná z obecního vodovodu Veselice a náprava musí být provedena jeho vlastníkem.

Nejakostní pitná voda (není určená k pitným účelům) je voda z vodovodů Kačov a Sobětuchy, kde se obsah dusičnanů pohybuje trvale nad 100 mg/l. Hledá se řešení, ve hře je i napojení na pražský zdroj.

„Nový projekt velikosti Mladoboleslavska II nepřipravujeme, plánujeme ale několik menších, na něž se pokusíme získat dotace. Prioritní je třeba připojení luštěnického systému na Mladou Boleslav a v neposlední řadě i propojení boleslavské vody na Kněžmostsko," uzavírá Stehlík.