Dosud se žáci testovali pomocí testů s rychlým provedením a menším množstvím komponentů, ovšem s delším čekáním na výsledek. Nyní je nahradily klasické nosní testy, jaké znají z testování například zaměstnanci firem. Každé z dětí dostává vlastní tyčinku, lahvičku na vzorek, test a další lahvičku s tekutinou.

Protože bylo nezbytné vše předem přichystat, vyrazil tým učitelek do školy už v neděli. „Měly jsme takovou brigádu, chystaly jsme si testovací sety, aby dneska všechno šlo, jak má, a nezdržel se začátek vyučování,“ připomněla Nováková.

Ve tři čtvrtě na osm začíná testování žáků druhého stupně, které probíhá chvíli před začátkem první hodiny přímo ve třídách. Děti se po příchodu objímají a vítají. Dlouhou dobu odloučení připomíná ještě neodstrojený vánoční stromeček vedle katedry.

Osmáci sedávají ve třídě ve skupinkách, které se čas od času mění na základě losování. Po několika měsících ale děti netuší, do kterého týmu patří. Třídní učitelka Miroslava Kramárová proto všechny nasměruje, kam mají zasednout.

Negativní výsledky

Před testováním se ještě žáci střídají u katedry. Alespoň ti, kteří odevzdávají potvrzení, že covid prodělali. V takovém případě totiž nemusí testování podstoupit.

Vzápětí přichází jedna z pětice učitelek, které už čtrnáct dní testují děti z prvního stupně. Vše třídě vysvětluje a osmáci následně provedou samovyšetření. Všichni s negativním výsledkem.

Kdyby někomu vyšel antigenní test pozitivně, následovala by karanténa a další vyšetření u lékaře.

Ostatně to se na „pětce“ už stalo. Jeden z žáků prvního stupně měl v minulém týdnu pozitivní výsledek. Kontrolní odběr však nákazu neprokázal.

Ředitelka 5. základní školy Marcela Pavlíková šla dnes do práce s obavami. Před víkendem totiž děti na on-line výuce neprojevovaly z vidiny návratu do školy žádnou radost, naopak. Nechtělo se jim. Hlavní problém viděly ve vstávání a v tom, že se budou muset patřičně upravit.

„Podle všeho byly tyto obavy plané,“ poznamenala Pavlíková, když viděla, jaká radost mezi dětmi vládne a jak nadšeně si povídají. Pondělí 3. května, totiž atmosférou připomínalo spíš 1. září.