Už zítra bude město patřit historicky prvním slavnostem vína. To bude sice všechno dovezené, ale za pár let by to mohlo být jinak.

Burčák, který se narodil v Mladé Boleslavi. Možná šílený nápad, možná skvělá šance, jak do města přinést něco nového?

Plán, který se zrodil při společné debatě v hlavách náměstka primátora Daniela Marka a šéfa rozvoje města Bohuslava Devátého, získává pomalu reálné obrysy.

„Vinice by měla mít rozlohu zhruba 550 metrů čtverečních, a rozkládat by se měla ve svahu nad Ptáckou ulicí, nalevo i napravo nad Podstupenským pramenem," vysvětluje Daniel Marek.

Samozřejmě bude zapotřebí udělat zde i další úpravy, a to včetně opravy zídek, které se tu nacházejí. Podle prvotních odhadů by tak rozpočet na vznik vinice měl činit zhruba jeden milion korun.

„Konzultovali jsme samozřejmě celý nápad také s vinaři a dalšími odborníky, takže známe názory zkušenějších. Vzhledem k rozloze se dá předpokládat, že pár lahví už by se z toho pořídit dalo, a proto nám doporučili odrůdy, kterým by se v Mladé Boleslavi mohlo dařit. Boleslavské víno tak bude určitě jen bílé, a zaměřili bychom se rádi hlavně na burčák," představuje přípravy projektu náměstek primátora.

A které odrůdy to jsou? Především Muškát a Iršai. „Ale aby to také hezky vypadalo, rádi bychom do vinice zakomponovali i stolní víno, tedy takové, které se dá normálně konzumovat," upřesňuje Daniel Marek.

A co na to odborníci třeba z řad místních majitelů vinoték? Určitě tenhle nápad vítají. Například Jan Haleš to komentuje slovy: „O chuti to nejspíš moc nebude, ale o radosti určitě."

Pokud se tedy povede získat pro tenhle nápad peníze a podporu v řadách dalších zastupitelů, už na jaře by se mohlo nad Ptáckou ulicí začít sázet.

„Víno samozřejmě potřebuje svůj čas, takže první takzvaná panenská úroda by nás mohla čekat za tři roky, tedy v roce 2017. Myslím, že by to do Boleslavi přineslo zase něco nového," uzavírá Daniel Marek.

Čekání na úrodu z Boleslavi si mohou milovníci vína zpříjemnit třeba právě návštěvou zítřejších Mladoboleslavských slavností vína, kde bude nabídka opravdu pestrá.