„Počítáme s tím, že velká část veřejnosti si na hlavní nádraží najde cestu právě o víkendu. Proto jsme na sobotu a neděli připravili program sestávající nejen z přednášek, ve kterých se zájemci o historii a také o regionální historii dozvědí něco navíc," poznamenal Pilvousek, jehož přednáška Zdravotní a technická služba Čs. vojska na Rusi začíná v sobotu už v 10 hodin.

Ve 13 hodin přiblíží Jan Steidler činnost úderného praporu, 14. hodina bude patřit Pavlu Koštejnovi a polní poště Čs. vojska na Rusi a v 16 hodin si na své přijdou všichni lokální patrioti. Jan Juřena bude přednášet smutné příběhy padlých legionářích z Mladoboleslavska.

Pozornosti sběratelů regionální historické literatury by neměla uniknout publikace Jiřího Filipa, Jana Juřeny a Tomáše Pilvouska Pomník padlým legionářům, která se věnuje rámcově nejen čsl. legiím, ale především divoké historii sochy známé z Komenského náměstí, kterou během německé okupace strhli nacisté a jejíž vloni odhalená verze stále vzbuzuje vášně.

Kniha se bude křtít v sobotu v 17 hodin a na místě bude v prodeji za 120 korun, vpravdě symbolickou cenu, pokud čtenář vezme v úvahu jen množství jedinečného fotografického materiálu, který skrývá.

Na 19. hodinu legionáři zajistili představení inscenace A tak tě prosím, kníže Divadýlka na dlani, jejíž děj se odehrává v carském Rusku. Hra pro dva herce, Petra Matouška a Radka Kotlabu) dobyla v roce 2007 Jiráskův Hronov, nejvyšší metu amatérských divadelníků u nás. Pokud se vám podaří obsadit místa v prvních řadách, můžete prý během představení očekávat drobnou svačinku.

V neděli se dočkají ve stejných časech opakování všechny sobotní přednášky, Až do úterý, kdy bude Legiovlak pokračovat ve své cestě, bude na nádraží k vidění také putovní výstava Československé legie v Rusku 1914–1920 .