Je to jedna z nejprestižnějších hudebních akci, která se v Mladé Boleslavi koná. Dětská nota se letos koná už po 36. Než však mladí zpěváci předstoupí před velké publikum a porotu, v níž mimo jiné zasedne i Ewa Farna, strávili mnoho dní a nespočet hodin na zkouškách.

A zkoušelo se také během víkendu. Zatímco v sobotu se v sále Škoda Auto Muzea zkoušelo pouze na předtočené hudební základy, neděle už patřila i živé hudbě. Kapela totiž bude zpěváky doprovázet celou Dětskou notu. Deníku to prozradil Milan Klipec, sbormistr Paprsku a zakladatel pěvecké přehlídky.

Je to dřina

Za vším je podle sbormistryně Paprsku Markéty Amerighi pořádná dřina všech účinkujících. „Trénovat jsme začali na soustředění koncem srpna, kde jsme se tomu věnovali každý den tři hodiny dopoledne,“ řekla Deníku Amerighi s tím, že během září a října pak všichni společně nacvičovali každý víkend v tělocvičně základní školy v Mladé Boleslavi.

Podtrženo, sečteno – mladí zpěváci mají za sebou dohromady zkoušky v řádech mnoha dnů.

K vidění a poslechu toho na Dětské notě bude opravdu hodně. Vše se pojede naživo. Lidé se tak mohou těšit na spoustu nových krásných písniček. „Deset jich je od známých českých autorů, kteří je píší pro Dětskou notu,“ řekla sbormistryně.
Mezi autory se tak například objeví Bea Hlavenková, Jan Cidlinský či Ondřej Suchý.

Hodně převlékání

Image přehlídce dětských písní dala bývalá členka Paprsku Petra Páchová. Podle čeho tedy vymýšlí, jak jednotlivé kostýmy budou vypadat? „Všechno se odvíjí od písniček. Většinou to udává choreografie, já už poté jen dolaďuji detaily. Důležité je, aby vše bylo rychle oblékatelné, což je nejdůležitější požadavek,“ řekla Páchová.

Během vystoupení se některé děti musí převlékat i několikrát po sobě. Záleží na tom, co během vystoupení představují.

Všechny kostýmy a potřebné rekvizity si Paprsek vyrábí sám. „Pomáhají maminky i dobrovolníci,“ dodala Páchová.

Dětská nota se koná celý týden v sále Škoda Auto Muzea. Na ty nejlepší skladatele čeká finanční odměna. Bronzový skladatel si odnese 10, stříbrný 15 a absolutní vítěz 20 tisíc korun. Každý skladatel si přitom za účast ve finále odnese 2500 korun. Zajímavostí jistě také je, že za dobu trvání Dětské noty vzniklo již 370 skladeb a od roku 2000 z písní pravidelně vznikají CD a zpěvníky, které využívají základní školy ve své výuce.