Na oslavu výročí 20 let od spojení mladoboleslavské automobilky s německým gigantem Volkswagenem (VW) byl v pátek trochu paradoxně pozván i prezident Václav Klaus, který ale v roce 1991 příliš nepřál prodeji Škodovky do zahraničí, ale údajně preferoval její rozprodej přes kuponovou privatizaci. „To by vedlo k tomu, že by Škodovka dopadla jako jiné společnosti, které hazardovaly s prodejem nemovitostí, třeba ČKD, Poldi a další,“ řekl v proslovu po Klausovi předseda Podnikové rady odborů KOVO Jaroslav Povšík.

Klaus se ve svém projevu přiznal, že s rozhodnutím o prodeji automobilky VW váhal. „Nakonec jsem s prodejem souhlasil, protože mě po dlouhých jednáních přesvědčil tehdejší šéf firmy Carl Hahn.

Ve hře byl Renault

Ve hře tehdy byl také francouzský Renault, ale já jsem hned věděl, ač neodborník na auta, že vždy budu jíst sýry z Francie, které mám rád, ale jezdit chci auty z Německa,“ řekl Klaus, který na slavnost dorazil ve škodováckém superbu. „Celá naše rodina jezdí škodovkami, máme 4 auta jediné značky,“ dodal Klaus.

Klaus také řekl, že jen jednou jezdila jeho rodina v autě jiné značky. „Naše rodina vlastnila dva trabanty z východního Německa,“ smál se Klaus. „Od té doby ale jezdíme jen Škodovkami,“ podotkl státník, který před třemi roky pobouřil Škodováky svým výrokem, že nový superb „drncá“ méně než ten původní.

Klaus řekl, že Škodovka je pro Česko klíčovou firmou. Rozhodnutí před 20 lety o spojení s VW bylo racionální, stejně jako působení firmy po celé toto období. „Škodě přeji, aby se ji dařilo, ale myslím, že ona má dobře našlápnuto. Těší mne také, že Škodovka dobře přestála krizi na automobilovém trhu bez jakékoli státní pomoci, tedy i bez šrotovného,“ řekl Klaus. Šrotovné pak označil za škodlivou věc..