Nově nainstalovaný retardér v centru Mladé Boleslavi poblíž kostela úspěšně zpomalil řidiče na Staroměstském náměstí. Nepříjemným efektem je ale skutečnost, že se před příčným pruhem tvoří v obou směrech delší fronty. A mladoboleslavští řidiči samozřejmě našli způsob, jak se tomu vyhnout. Některým řidičům kromě zdržení vadí i samotný fakt, že musí několikrát denně přes retardér přejíždět.

„Plno aut teď projíždí Železnou ulicí, stačí se podívat, jak to tady vypadá před 14. hodinou,“ popisuje jeden z místních živnostníků. Železná ulice přitom měla původně sloužit jako pěší zóna pro návštěvníky místních obchůdků.

Někteří řidiči se prostě nesmíří s tím, že by jim měl průjezd přes centrum města trvat o pár minut déle a hledají možnosti, jak jej projet rychle. Město si to ale nehodlá nechat líbit. „Samozřejmě počítáme s tím, že budou řidiči hledat jiné cesty, protože někteří z nich jsou spekulanti,“ říká vedoucí odboru dopravy Magistrátu města Mladá Boleslav Josef Macoun.

Podle něho je ale hloupé myslet si, že přes Železnou ulici někdo projede rychleji. Ulici často blokují větší auta, která zásobují místní obchody.
„Pokud by se to dělo a vznikaly problémy, tak bychom tam mohli dát značku Průjezd zakázán,“ uvedl Macoun. Na dodržování zákazu by pak dohlížela městská policie.

Podle primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho byla Železná ulice koncipována jako pěší zóna a je téměř jisté, že se k tomu město vrátí. „Hlavně čekáme, až bude zpracována studie rekonstrukce Staroměstského náměstí a tamní území bude komplexně řešeno,“ uvedl Nwelati.

Město nechalo zpomalovací práh nainstalovat při vjezdu na Staroměstské náměstí minulý týden, aby zamezilo porušování maximální povolené rychlosti 30 kilometrů za hodinu na frekventovaném náměstí. Především chodci jsou zde totiž ohrožováni rychle jedoucími vozidly.

Podle radního Jana Nejmana dokonce mnozí řidiči Staroměstské náměstí využívali jako dálniční přivaděč. Jinými slovy se tak vyhýbali semaforům na Jičínské ulici při cestě na rychlostní silnici R10. „Retardér jistě přispěje k tomu, aby se ze Staroměstského náměstí pomalu ale jistě stávala klidová zóna,“ uvedl předseda sdružení Zvon Jan Nejman, které se zabývá právě situací v centru města a instalaci retardéru iniciovalo.

Pavel Svačina, Tomáš Ježek

 

Může retardér zpomalit řidiče na Staroměstském náměstí? Přivítali jste jeho instalaci, nebo vám vadí, že budete muset jezdit přestakovou překážku? Jaký je váš názor na retardér v centru Mladé Boleslavi?

Napište nám svůj názor dodiskuze (dole) ahlasujte v anketě (vpravo)!