Své o tom ví například Julie Mildová z Kosmonos. „Tady se rychlost porušuje běžně. Pravidelně tady jezdí až stokilometrovou rychlostí například žlutý kamion,“ tvrdí.

Ve směru od Debře je přitom na silnici nebezpečný horizont, za nímž je před základní školou přechod pro chodce! Lidem se ani nechce domyslet, jak by to dopadlo, kdyby musel kamion jedoucí stovkou rychle za horizontem zastavit.

Řidiči si nic nedělají ani z toho, že nedávno nechalo město umístit za značku omezující rychlost na třicet kilometrů v hodině měřící zařízení.
„Policii? Tu jsem tady ještě měřit neviděla,“ tvrdí Mildová.

Náčelník kosmonoské městské policie Petr Šrajer však tvrdí, že od doby, co je v Debřské ulici umístěno měřící zařízení, měřili rychlost v této lokalitě už několikrát. „A kontroly v tomto místě hodláme stupňovat,“ varuje řidiče.

Reportéři Boleslavského deníku otestovali, jakou rychlostí se kolem kosmonoské školy ve skutečnosti jezdí. Výsledky jsou alarmující. Z dvaceti řidičů, kteří v pondělí v dopoledních hodinách místem projeli, dodrželi třicítku jen dva!

Podobný výsledek zaznamenal i David Odnoha z Kosmonos, který provozuje internetový server www.nasekosmonosy.blog.cz, a na němž také svůj výsledek zveřejnil. „Za zhruba patnáct minut se mi podařilo jen jednou zachytit na ukazateli rychlost vyšší než 50 km/h, ale jen dvakrát jela vozidla pod stanovenou maximální povolenou rychlostí, tedy 30 km/h.,“ informuje na svých stránkách Odnoha. Zároveň však, stejně jako Julie Mildová, nepochybuje o tom, že se v tomto místě jezdí i stovkou.

Podle náčelníka strážníků Šrajera jezdí největší piráti Debřskou ulicí kolem devadesátky. Rychlosti projíždějících vozidel totiž měřící zařízení zaznamenává. Pohledem do grafů, které má městská policie k dispozici, je tudíž snadné zjistit, že ani rychlost přes devadesát kilometrů v hodině není výjimkou. „Třicítku však poruší většina projíždějících řidičů,“ potvrdil dva na sobě nezávislé testy Šrajer.