„Situace nyní bude extrémně náročná, zákaz vstupu do parku Štěpánka platí přinejmenším do středečního rána,“ uvedl za mladoboleslavský magistrát Pavel Šubrt z tiskového oddělení.

V Boleslavi Sabine zaúřadovala poměrně citelně. „Ve Štěpánce se kontrolují stromy. Jinak byly nejvíce zasaženy Hrdlořezy a Michalovice,“ uvedl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati, který zdůraznil, že se naštěstí nejednalo o zásadní škody.

Kromě Štěpánky zůstává uzavřený Starý hřbitov a les Na Radouči. Po těžkém pondělí se situace zklidnila až odpoledne a večer.

Hasiči řešili více než sto událostí

„Od včerejší 21. hodiny na Mladoboleslavsku popadalo sedm dalších stromů. Od doby vydání výstrahy, tedy od nedělní 22. hodiny to bylo celkem 100 událostí, které jsme řešily v souvislosti se silným větrem,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Policie již v pondělí v noci a během úterka nezaznamenala podle mluvčí Lucie Novákové nové případy, které by souvisely s vichřicí.

Kromě popadaných stromů, větví, rozfoukaných popelnic, dopravního značení nebo odpadků také silný vítr na dvou místech poškodil střechu Střední integrované školy Na Karmeli. Spadané tašky zde následně rozbily několik oken.

Zákaz vstupu do lesů i v Benátkách

Následky vichřice v úterý řešila také další města. V Benátkách nad Jizerou popadalo několik, již poškozených stromů. Horší situace je ale v městských lesích. „Došlo tam k vývratům. Včera už byly lesy zkontrolované a v noci byla ještě skoro stejná vichřice, takže popadaly další stromy, vypadá to, že dáme plošný zákaz vstupu do lesů,“ uvedl starosta Benátek nad Jizerou Karel Bendl.

V Bakově se pracovníci technických služeb nezastavili. „Nejdříve jsme mysleli, že to nebude tak hrozné, ale máme hodně polomů na několika lokalitách. Dále je zneprůjezdněný příjezd ke zřícenině hradu. Další polomy jsou v parku u stadionu a ve sportovních areálech,“ upřesnil bakovský starosta Radim Šimáně.

V Kosmonosech nejčastěji také padaly stromy. Nikdo však neporanily, ani nic neponičily. Další škody jsou podle Miloslavy Jelínkové ze správního odboru města spíše menší. „Máme poškozenou statiku střechy v areálu školky na pavilónu s ředitelnou, dále je poškozený plot ve sportovním klubu a také nám vichřice utrhla kus plechu ze střechy na zámku,“ vysvětlila Jelínková s tím, že větrná bouře v Kosmonosech neúřadovala tak silně, jak se možná očekávalo.

Problémy řeší i Mnichovo Hradiště. „Několik stromů padlo, většinou smrky, postarali se o to hasiči a pán, který má tyto věci na starosti, něco popadalo na krajskou silnici. Oproti Hervertovi to nebylo tak strašné. Něco bylo v parku nad Jizerou," uvedl místostarosta Hradiště Jan Mareš.

V Bělé pod Bezdězem nebyla situace nijak dramatická. „Nevíme o žádných velkých škodách. Řešili jsme výpadky na nízkém napětí, ale jinak myslím, že u nás všechno proběhlo v rámci možností docela dobře,“ popsal místostarosta Bělé pod Bezdězem Jan Sýkora.