Hru boccia, která je určena pro spastiky a těžce tělesně postižené lidi na invalidním vozíku, pravděpodobně neznáte, přestože jsou její styl i pravidla hodně podobná oblíbenému pétanque. Stejně tak možná netušíte, že v nedalekých Kosmonosích bydlí letošní vicemistr České republiky v tomto sportu Michal Kořínek, který se koncem tohoto měsíce chystá na mistrovství světa do Portugalského Lisabonu.

Můžete představit hru boccia?
Je hodně podobná pravidly i stylem pétanque, jen s tím rozdílem, že se nehraje venku, ale v halách, kde musí být absolutně rovný povrch. Jiné jsou i házecí koule. Ty na bocciu jsou lehčí, ručně šité, zhruba ve velikosti většího tenisáku, a nejsou tudíž tak těžké. Pravidla jsou také hodně podobná. Každý hráč má šest koulí a hází na jacka – bílou kouli, kterou vyhazujete jako první. K ní se poté snažíte těmi ostatními co nejvíce přiblížit.

Vy ale musíte při hře respektovat určitá časová omezení, je to tak?
Ano, je tam časový limit pět minut. Během nich musí oba hráči odházet. Vyhrává samozřejmě ten, jehož koule je nejblíž jackovi. Někdy jde opravdu o milimetry a měření zabere dost času.

Jak často a kde trénujete?
Nyní mám natažený sval na ruce, tak jsem musel tréninky omezit, abych ruku příliš nenamáhal a byla na mistrovství světa v pořádku. Jinak jsem ale členem staropackého sdružení Sportem proti bariérám – Český ráj a právě ve Staré Pace také nejčastěji trénuji. Jediné místo v okolí, kde je absolutně rovná podlaha, je sál hospody v Josefově Dole, tak někdy hraji tam.

Můžete čtenářům přiblížit váš poslední souboj na mezinárodním mistrovství České republiky?
Ve skupině jsem nejprve musel porazit dva soupeře. Do čtvrtfinále jsem tak postoupil z prvního místa. Tam na mě čekal soupeř ze Slovenska. Náš boj skončil 7:1, následovalo semifinále, kde proti mně stál hráč z Anglie. I tentokrát jsem zvítězil 7:3 a postoupil do finále. Tam jsem se musel utkat s kamarádem z reprezentace a letošním lídrem našeho žebříčku. Finále bylo hodně vyrovnané. Nakonec jsem prohrál 1:3, takže jsem skončil na 2. místě jako vícemistr republiky.

Míváte ještě před závodem trému?
Určitá tréma tam je i dnes, ale je to asi i potřeba, aby se člověk vybičoval a odházel co nejlépe.

Na konci května odlétáte do Lisabonu. Když vyhrajete, můžete pomýšlet na olympiádu?
Na mistrovství světa se hraje v týmech. Každý z tříčlenného týmu tak má pouze dva hody, je to hodně o taktizování. Před pár lety jsme už mistrovství světa absolvovali v Rio de Janeiru, přímo na pláži Copacabana, ale nevyšlo to.

Co se tehdy stalo?
Udělali jsme osudovou chybu a prohráli. Ale to je dávno, letos jdeme bojovat znova. Kdyby se nám podařilo umístit do sedmé příčky a následně uspět i na světovém poháru, pak bychom mohli na účast na olympiádě pomýšl