Zaměstnavatelé ve středních Čechách se shodují, že při přijímacím řízení nepatří k obecným zvyklostem zjišťovat, zda je uchazeč o pracovní pozici kuřák, nebo nikoli. Potvrdila to Šárka Mašková, personální manažerka firmy Magna Exteriors v Nymburce, podle které se prověřuje pouze zdravotní způsobilost uchazeče.

Stejné zkušenosti má boleslavská společnost Škoda auto. „Otázky k tématu kouření během výběrového řízení kandidátům nepokládáme," řekl mluvčí Zdeněk Štěpánek.

Ani bonusy nabízené firmami nekuřákům nejsou standardní záležitostí.

Nymburská firma Magna si ale nekuřáky hýčká a připravuje v Česku ojedinělý bonusový systém, který bude zároveň motivovat kuřáky k omezení jejich nešvaru.

„Každého zaměstnance, který v pracovní době nekouří, odměníme měsíčně pěti sty korunami," řekla Šárka Mašková.

Kuřáckou zahrádku připravují i v Hudebním klubu Mlejn v Nymburce.
Kuřákům nahrává teplo. Využívají zatím zahrádky

Společnost Unipetrol, která má provozy i v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku, o zavedení určitých benefitů pro nekuřáky zatím pouze uvažuje, jak potvrdil Michal Chmiel, personální ředitel skupiny Unipetrol.

To Škoda auta nabízí pomoc při odvykání a finanční příspěvek na firemní preventivní program Odvykání kouření.

Většina zaměstnavatelů má pro kuřáky vyhrazené prostory, kde si mohou zapálit. Ovšem pouze v rámci zákonných přestávek. Některé firmy navíc umožňují takzvanou kouřovou přestávku. Tu ale zaměstnanec musí mít povolenou od nadřízeného.

„Tento čas sice evidujeme, ale pracovník si dobu napracovat nemusí," upřesnila Mašková z firmy Magna.

Michal Chmiel z Unipetrolu vysvětluje, že kouření nesmí v žádném případě ovlivnit výkon zaměstnance. Nezbytné je rovněž dodržovat bezpečnostní opatření. „Zabýváme se rafinací ropy a výrobou petrochemických produktů, proto dbáme na dodržování přísných bezpečnostních pravidel. V našich výrobních závodech platí zákaz požívání návykových látek. Kouření je povoleno pouze ve vymezených prostorách. V administrativních budovách jsou zřízeny kuřárny a v otevřeném prostoru jsou označeny takzvané kuřácké zóny. Mimo tato místa je kouření striktně zakázáno," sdělil personální ředitel skupiny Unipetrol.

Ilustrační foto.
ANKETA: Od středy zakazuje zákon kouřit v hospodách. Je to správný krok?

Po zavedení protikuřáckého zákona to budou mít těžší například policisté.

„V souvislosti s přijetím nového protikuřáckého zákona se stávají všechny naše budovy ve Středočeském kraji nekuřáckými," upozornila policejní mluvčí Petra Potočná.

Například v Nymburce mají policisté možnosti jít si zakouřit na uzavřený dvůr, kam nemá veřejnost přístup. Potočná připomněla, že policisté v uniformách nesmí být nikdy a nikde viděni při výkonu služby při jídle, pití ani kouření.

Rozdílné postoje ke kuřákům pak mají i nemocnice. Například nymburská od středy zakázala kouření v celém areálu, a to včetně venkovních prostor. Zaměstnanci to zatím řeší tak, že se na kuřácké chvilky scházejí u vrátek u zadního vchodu. Už teď ale vědí, že to není dlouhodobé řešení.

To boleslavská nemocnice je ke kuřákům mnohem tolerantnější. Vyhrazené venkovní prostory pro kuřáky tam zůstávají i nadále beze změn.

Ladislav Řípa, ředitel Klaudiánovy nemocnice Mladá Boleslav.
Ředitel nemocnice Řípa: Chci dokončit věci, které jsem před lety započal