Se starostou Jabkenic jsme si povídali o současnosti i plánech do letošního roku.

Na rozdíl od řady jiných obcí, kde jsme hovořili se starosty, nepředpokládají vyšší obecní příjmy díky novému rozpočtovému určení daní. „Podle propočtů, které máme k dispozici, dostaneme méně, a to díky prodeji několika pozemků,"svěřil se starosta Zdeněk Slavík.

Jak řekl, obavy má také z dopadu případných církevních restitucí, protože je možné, že na několika „církevních" pozemcích jsou umístěny obecní stavby. „Vše se v současnosti prověřuje a zjišťuje," řekl starosta.

Rozpočet byl v Jabkenicích, obdobně jako v mnoha dalších malých obcích, schválen už na konci minulého roku.

„Počítáme s investicemi do komunikací," upřesnil  Zdeněk Slavík plány do budoucna. S obecním rozpočtem něco málo přes čtyři miliony to ale vůbec nebude jednoduché.

„Stavební povolení máme na opravu všech komunikací, dotaci jsme nezískali, takže budeme investovat vlastní prostředky," řekl dále starosta Jabkenic.

K této obci se váže i významná kulturní událost, oslavy českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany se letos uskuteční o týden později, než je tradicí, a to v sobotu 8. června. "Snad Medard neproprší. Posunuli jsme termín o týden, poslední dobou nám totiž pršelo skoro pokaždé," řekl ke změně termínu Zdeněk Slavík.

„Mrzí mě, že tato tradiční akce nezískává podporu kraje. Přitom i pivní slavnosti v sousedním okrese podpořil kraj vloni štědrou dotací," svěřil se starosta.