Rachot, křik, hřmotná hudba, tančící medvěd, bába s nůší, kobyla, jitrnice a nakonec pořádná merenda. Veselá vesnice pořádá opět po roce tradiční masopust, na který se připravuje měsíce dopředu.

Význam masopustu je spojen s římským náboženstvím a ještě starším kultem plodnosti. Představuje chvíli hojnosti a nezřízeného veselí mezi dvěma obdobími půstu.

V Čechách byl masopust tradičně spojován s tanečními zábavami, hudbou a především zabíjačkami. Do této jedinečné atmosféry se můžete vrátit ve Veselé u Mnichova Hradiště už v sobotu 22. února.

Veselský masopust zahájí přesně ve 13.13 místního času na návsi trojice císařů, kteří lidové veselici udělí povolení. Průvod masek se následně vypraví za hudebního doprovodu desetihlavé kapely po jednotlivých staveních směrem k Bakovu.

Na okraji obce u sochy sv. Jana Nepomuckého otočí ponocný strojkem hodin a průvod se vydá zpět na náves.

Před půl čtvrtou se začne třást kobyla, která na masopustu nemůže chybět. Čeká ji totiž porážka. Po jejím rozporcování zamíří maškary na poslední část cesty k hospodě.

Na všechny hosty čekají létající jitrnice, spousta výborných jídel, soutěž o nejlepší masku i dudáci ze vzdáleného Španělska.

Program zakončí velkolepá merenda právě v Hospodě U Českého lva v 19 hodin.

Chcete-li se na organizování sympatické akce osobně podílet, máte možnost. Pořadatelé dají v rámci přípravných setkání naposledy hlavy dohromady v neděli 16. února právě v hospodě U Českého lva.