Muzeum letectví je téměř před dokončením. Ovšem jedním z velkých problémů, které nyní řeší nové vedení Středočeského kraje, je otázka, kdo vlastně dal ke stavbě pokyn.To potvrdil i náměstek hejtmana Miloš Petera: „Stavba za zhruba 100 milionů korun je nyní prakticky hotová, dodavatel odvedl podle smlouvy práci a chce zaplatit," řekl.

Když na jaře 2012 poklepal na základní kámen stavby tehdejší hejtman David Rath, hovořilo se o plánovaných nákladech 160 milionů korun.

Kraj však počítal se stomilionovou finanční injekcí z evropských peněz, která se nekonala. Podle všeho tedy bude muset být stavba zaplacena z krajské pokladny celá.

Přístup bývalého vedení kraje ostře kritizuje opozice. Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati označil tento postup za velmi neobvyklý:

„Za hejtmanování pana Ratha bylo ale podobných netransparentních kroků víc. Kraj začal stavět, aniž by bylo jasné, kde se vezmou peníze na zaplacení. Současný hejtman Josef Řihák podle mých informací celou situaci řeší a hledá nejen prostředky, ale i toho, kdo za akcí stojí," uvedl pro Deník Nwelati.

Současný hejtman Josef Řihák dnes přijede do Mladé Boleslavi, aby se zde na vlastní oči přesvědčil, jak stavba pokračuje.

Hledá se viník

Stále ale není jasné, jak je možné, že byl vydán příkaz ke stavbě tak velkého projektu, aniž by náklady byly kryté rozpočtem.

Kraj doposud do stavby leteckého muzea investoval 110 miliónů korun.

Jedná se o finanční prostředky na projektové práce, přípravu žádosti o dotaci a stavební práce včetně technického dozoru investora.

„Dokončení stavby bude stát dalších zhruba 50 milionů, jedná se o další stavební úpravy, které již z převážné části byly vyfakturovány, ale splatnost faktur je v tomto roce," stojí v oficiálním prohlášení kraje.

Podle hejtmana byly smlouvy k muzeu bývalým vedením udělány dobře. Projekt se v případě nepřidělení dotace mohl bez penále zastavit, avšak kdosi podepsal, že stavba může odstartovat.

„Ponese za to zodpovědnost někdo z krajského úřadu. Ale zaplatit musíme, protože ty podpisy, ač nejsou moje, tak jsou závazné," řekl na pondělní tiskové konferenci Řihák.

Historická letadla do muzea má dodat zdejší Nadační fond letadla Metoděje Vlacha.

„Nasmlouváno máme včetně naší nadace skoro 30strojů, z toho funkčních dvacet," uvedl předseda fondu Vladimír Handlík.

O spolupráci má zájem i Muzeum Škoda Auto.