Tropické letní počasí, extrémní teploty, sucho, letní prázdniny, nebo třeba sklizňové práce na polích.
Právě to a spousta dalších jsou faktory, představující pro hasiče období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Kvůli vysokému riziku požárů také v těchto dnech zaměstnanci Lesů ČR drží požární hlídky, kromě dřevorubců a dalších lidí pracujících v lese mohou kontrolovat také výletníky.

Lidé by měli být velmi opatrní při manipulaci s otevřeným ohněm, nejčastější příčinou lesního požáru je totiž odhozený nedopalek cigarety. „Většina lidí se v lese chová slušně a pravidla dodržuje," uvedl jednatel Lesů Bělá pod Bezdězem Stanislav Bock. Přesto zde na dění v lese dohlížejí více než jindy, a to hlavně na hojně navštěvovaných místech. Další opatření zatím neplánují.

Podobně postupují i v Lesích města Boleslav. „Jako hajní se po lese pohybujeme více, především na vyvýšených a frekventovaných místech. Z nich máme nad lidmi největší dohled," sdělil lesník František Vondráček. Horké počasí a sucho vydatně zaměstnává také hasiče. Za minulý týden zasahovali středočeští požárníci v přírodním prostředí celkem u 59 požárů. Tyto požáry způsobily škodu předběžně odhadnutou na více než šest set tisíc korun.

Jen za včerejší den přibylo do statistiky na území Středočeského kraje dalších osmnáct požárů. Mnohdy se jim ale dá předejít. Hasiči proto při rozdělávání ohně doporučují nepoužívat vysoce hořlavé látky, věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci a nenechávat oheň ani na malou chvíli bez dozoru. Ve vysokých teplotách může požár způsobit i rozžhavený výfuk automobilu poblíž suché trávy. Riziko roste i při zacházení s hořlavými plyny. Hasiči proto žádají všechny spoluobčany, aby byli v této době více pozorní.

„Lidé by rozhodně neměli chodit do lesa s cigaretami nebo zápalkami. Dále by se měli vyvarovat pálení trávy a odhazování nedopalků," vyjmenoval další nebezpečné činnosti dobrovolný hasič Václav Kavalír. Navzdory velkému a dlouhotrvajícímu suchu je podle Kavalíra vody prozatím dostatek.