„Před více než dvaceti lety jsem měl rádiem řízený model tohoto typu a dokonce jsem s ním vyhrál i mistrovství světa a Evropy. No a před pár lety jsem si řekl, proč bych měl létat s modelem a stát na zemi, když si mohu postavit repliku a skutečně létat," říká Vladimír Handlík a dodává, že se stavbou začala nadace Metoděje Vlacha už před čtyřmi lety. Teď je replika těsně před dokončením.

Jde přitom o skutečný originál. „V Evropě existuje jen jediná replika tohoto letounu, a to ve Francii. Ta naše tedy bude druhá v Evropě," konstatuje pyšně šéf muzea, podle kterého jen samotná příprava na stavbu letadla zabrala více než rok. „Před tím, než začnete, musíte dohledat fotografie, plány konstrukce a také sehnat peníze na stavbu," vysvětluje Handlík.

Replika původně dřevěného letadla je celá z duralu, tedy hliníku. Ovšem je natřená tak, že na první pohled působí jako dřevěná.

Nyní už je potřeba jen nainstalovat gondolu, tedy prostor, ve kterém sedí piloti. Letoun by se měl dočkat slavnostního křtu na konci května, Vladimír Handlík doufá, že za přítomnosti francouzského velvyslance.

Caudron se tak stane už třináctou replikou letadla, kterou nadace zhotovila. Handlík ale věří, že jim třináctka smůlu nepřinese.

„Už připravujeme stavbu dalšího letadla, takže dlouho jich tu třináct nebude," směje se vedoucí mladoboleslavského leteckého muzea.

V létě začne stavba letounu Zlín XII
Dalším kouskem, který by měl rozšířit muzejní expozici, bude replika letounu Zlín XII. Ta by měla spatřit světlo světa za dva roky. „Na jeho stavbu už je v podstatě vše připravené. Máme peníze, dokumentaci i motor, pevně tedy věříme, že začneme ještě letos během července nebo srpna," neskrývá nadšení Vladimír Handlík. Zlín XII je letadlo, které se stavělo ještě před druhou světovou válkou a vyrobeno bylo jen tři sta jedna kusů. Jde o typ, který dříve sloužil jako školní, tedy pro výcvik pilotů. „Máme v plánu ho postavit přesně podle originálu," upřesňuje Handlík a dodává, že půjde o druhé české letadlo, které nadace Metoděje Vlacha postaví. Jeho replika bude celá ze dřeva.

| Video: Youtube