Takový den ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Horkách nad Jizerou není výjimkou. Veřejnost k návštěvě zvou pravidelně. 

V každé třídě je něco, co člověka zaujme. Třeba soutěž „Horecká vánočka“. „Sešlo se 32 vánoček. Patrně nejzajímavější je od studentky Sáry Benádové z prvního ročníku oboru kuchař - číšník, která má babičku Polsku. „Ta vánočka je na první pohled jiná, tmavší. Je to proto, že jsou v ní namleté ořechy a do těsta je přidán tvaroh,“ říká Denis Svačina, student třetího ročníku oboru kuchař - číšník, který nad soutěží dohlíží. On sám upekl vánočku podle receptu babičky, zajímavostí je, že do ní přidává kandovanou limetku. Denis je i zároveň členem divadelního souboru při škole, v nejnovější hře se představuje v roli vypravěče pohádky Zlatovláska.

Vítězství ve „vánočkové“ soutěži v kategorii hodnocení veřejnosti nakonec dopadlo nejlépe pro druhačku Šárku Tarabovou, studentku maturitního oboru Gastronomie, která pochází ze Mšena. I Šárka je herečka, členka divadelního souboru a letos si zahraje Zlatovlásku. Sára Benedová neodešla s prázdnou. Získala zvláštní cenu poroty za netradiční originální recepturu.

To děvčata, třeťandy z oboru zahradník, Nikola Jeřábková a Kristýna Klímová měly jiné starosti. Vytvářely vánoční výzdobu. „Vloni frčela bílá, letos je to šedá a světle růžová,“ říkají svorně a utrousí, že červená je i nadále v kurzu. „To se nemění, to je barva lásky,“ říkají.

Většina dění se při Dni otevřených dveří odehrává uvnitř zámecké školní budovy. Venku na nádvoří jsou naaranžovány další ukázky práce a před vstupní branou v chladu postává i studentka třetího ročníku oboru zemědělec - farmář Jana Novotná. Štíhlá slečna má k práci na poli blízký vztah. „Bydlím v Úhercích, odmala jezdím na koni, děda měl vlastní zemědělství, táta dělá spoustu prací pro cukrovar. Na traktoru jsem po poli popojížděla už od jedenácti let,“ usmívá se Jana. „Dívek v tomto oboru, který je jediný v kraji, je v poměru ke klukům tak tři ku deseti. Musím ale říci, že mnohé dívky řídí traktor lépe než kluci. A ve třeťáku už jezdí i s nákladním vozem,“ dodává zajímavost ředitel školy Vratislav Morava.

Zajímavostí je, že škola má své vlastní včely a vyrábí si i med. A Horecký jablečný zákusek byl letos oceněn značkou Středočeská regionální potravina roku.
Studenti z divadelního souboru si letos také připravili pohádku Zlatovláska a baladu Toman a lesní panna. Ty představí v domech s pečovatelskou službou v Dolním Cetně (pondělí 10.00), ve Mšeně (13.30), v úterý v benáteckém domě U Anežky (10 hodin) a ve středu také U Anežky ale v Luštěnicích (10.00) a na závěr v luštěnickém Senior parku (12.30).