Překvapení, údiv a znechucení. To jsou emoce, které v těchto dnech vládnou ve Strenicích na Mladoboleslavsku, kde byl minulý týden starosta obviněn policií z několika trestných činů, mimo jiné ze zpronevěry peněz z obecní kasy.

V té v tuto chvíli zůstalo podle našich informací pouhých pětašedesát korun.

Obec přitom měla velké plány do budoucna, a starosta, známý místní podnikatel Jiří Kaulfus, chtěl pro Strenice získat až patnáctimilionovou dotaci na rekonstrukci místního kulturního domu. Nebo to všechno bylo trochu jinak?

První pochyby

„Všechno začalo vloni v srpnu, když přišla upomínka za neuhrazenou fakturu na zhruba sto deset tisíc korun. Ta měla být zaplacena bezenské firmě už v roce 2011," vzpomíná jeden z tehdejších zastupitelů obce, Milan Bláha, na dobu, kdy on a ostatní členové vedení Strenic poprvé pojali podezření, že starosta s penězi obce hospodaří dost podivně.

To bylo spouštěčem k tomu, že zastupitelé na své funkce postupně rezignovali.

První z nich, Martin Řezáč, se rozhodl odstoupit už vloni  v září, ostatní ho následovali. Jak dnes s odstupem hodnotí Milan Bláha, byla to z jejich strany zásadní chyba.

„Místo toho jsme měli starostu hned odvolat, ale v té době jsme to netušili. Ve chvíli, kdy rezignoval první ze zastupitelů, přestali jsme být usnášeníschopní. Nemohli jsme ani disponovat obecním majetkem," vysvětluje Milan Bláha.

Ten nakonec spolu s Jaroslavem Hrubým rezignoval jako poslední, ke konci loňského roku. Od té doby měl ovšem starosta Kaulfus volné pole působnosti.

Co vedlo do té doby úspěšného podnikatele, který provozoval letní amfiteátr na Vostrově u Mnichova Hradiště nebo koncerty na Valečově, k tomu, že nejspíš sáhl na svěřené peníze, se můžeme jen dohadovat.

Už několik týdnů nebere telefon, takže se nám nepodařilo přes veškerou snahu získat jeho vyjádření.

Stíhán na svobodě

Každopádně zastupitelé Strenic na svého bývalého nadřízeného podali trestní oznámení.

A nebyli zdaleka sami. Další podal Obecní úřad v Bezně, od něhož měl Kaulfus v pronájmu zdejší Kulturní dům. „Snažili jsme se s panem Kaulfusem jednat, nabídli jsme mu splátkový kalendář, opravdu jsme chtěli jít cestou dohody. Bohužel to k ničemu nevedlo, proto jsme na něj podali trestní oznámení, jelikož nám dluží značnou částku," potvrdila starostka Bezna Ludmila Novotná.

A jak pokračuje vyšetřování? „Starosta Strenic byl spolu s dalšími třemi muži obviněn ze čtyř trestných činů, mimo jiné ze zneužití pravomoci úředního činitele a zpronevěry," uvedl tiskový mluvčí boleslavských policistů David Schön. „Vyšetřování by mělo skončit během několika měsíců, kriminalisté ještě prověřují řadu faktů," dodal.

Vyšetřování je vedeno na svobodě, protože je nepravděpodobné, že by mohl podnikatel v trestné činnosti pokračovat. Jednoduše řečeno, z prázdné kasy již není co vzít.

A co čeká zadluženou obec nyní? Nejprve to budou předčasné volby, které se uskuteční 13. dubna.

Jak potvrdila zaměstnankyně boleslavského magistrátu Marie Bičáková, v řádném termínu tu byly podány dvě kandidátky. Vrcholem ironie je fakt, že na jedné z nich kandiduje současný starosta, který je obviněn a hrozí mu až deset let ve vězení.

„Je to neuvěřitelná drzost, měl by okamžitě rezignovat," shodují se místní obyvatelé, kteří kauzu probírají ve strenickém obchodě. Zprávy o stavu obecní kasy se šíří rychle, a je to v tuhle chvíli nejdiskutovanější téma ve Strenicích.

"Údajně byl viděn hned po propuštění na hokeji a v baru, tak snad si tam nekupoval párek z obecní kasy, to už by nám tam zbyla jen dvacka," snaží se brát neveselou situaci s humorem Antonín Nácovský, který je ve Strenicích doma. A stejně jako většina lidí si ani on nedovede vysvětlit, jak může Jiří Kalfus znovu kandidovat. Seznamy se ovšem uzavíraly 6. února, je tedy pravděpodobné, že v té době věřil tomu, že se na machinace s penězy nepřijde.

Na druhé kandidátce figuruje mimo jiné jméno Milana Bláhy, který se spolu se svými kolegy chce pokusit obec vyvést z problémů.

To nebude nijak lehký úkol, protože Strenice dluží značné sumy například za elektrické osvětlení, Compagu za vývoz odpadků nebo autobusovým dopravcům za dopravu zdejších dětí do škol.

„Musíme se s tím poprat, když tu chceme žít. Všechno se dá napravit, ale bude to dřina," uvědomuje si Milan Bláha.