Kvůli sněhu byl ve středu večer v Česku omezen provoz na deseti železničních tratích. Mezi Mladou Boleslaví a Mělníkem bylo půl dne uvězněno deset cestujících v osobním vlaku, který uvízl v závěji.

„Na stejné trati zůstal stát další osobní vlak, oba čekaly na příjezd sněhové frézy,“ potvrdila mluvčí Českých drah (ČD) Radka Pistoriusová.
Osobní vlak s deseti pasažéry vjel do závěje na trati Mladá Boleslav - Mělník krátce po půl jedné hodině odpoledne, uvízl mezi zastávkami Skalsko a Mšeno. A podle informací ze 17. hodiny byli cestující stále ve vlaku.

"Čeká se na příjezd sněhové frézy, která vlak vyprostí. Bohužel není jiná možnost, jak odtamtud cestující dostat," řekla v té době Pistoriusová.
V závěji odpoledne uvízl na této trase ještě jeden osobní vlak, tentokrát mezi zastávkami Lhotka u Mělníka a Mšeno. Trať by mohla být opět průjezdná kolem 19. hodiny. Mezi Mladou Boleslaví a Mělníkem jezdí náhradní autobusová doprava.

Potíže jsou i na dalších tratích

Na nádraží v Jablonci nad Nisou se stále prošetřuje vykolejení vlaku, ve kterém ale nebyli cestující.

Před 16. hodinou zůstal stát v závěji osobní vlak na trati Most - Moldava v Krušných horách mezi stanicemi Moldava a Louka u Litvínova.

Komplikace byly i na trati mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Doprava byla zastavena před polednem, když na nádraží v Jablonci vykolejil vlak při posunování. "Příčina vykolejení se vyšetřuje, zřejmě za to ale mohla zavátá výhybka. Ve vlaku nebyli žádní cestující, nikdo nebyl zraněn," uvedla mluvčí drah. Železničáři musejí vlak dostat zpátky na koleje a zjistit rozsah poškození trati. Provoz bude zastaven asi do 19 hodin, vlaky byly nahrazeny autobusy.

Vlaky kvůli sněhu nejezdí ani mezi Rakovníkem a Kralovicemi u Rakovníka. Výluka tam potrvá pravděpodobně až do 22:15. V úseku je ale zavedena náhradní autobusová doprava.

Do zhruba 22:00 nebudou jezdit vlaky kvůli zaváté trati ani na železnici mezi Bruntálem a Valšovem a Valšovem a Rýmařovem na Bruntálsku. Také tam nahradily vlaky autobusy.

ČTK, Pavel Svačina