Léto a prázdniny jsou v plném proudu a Mladoboleslaváci čerpají inspirací k výletům v knihkupectvích! Proč zrovna v obchodech s knihami? Největší zájem mají totiž o průvodce a o publikace týkající se cestování. „Hitem letošního léta mezi průvodci je Toulavá kamera, ale samozřejmě je sezona, takže mapy a atlasy celkově jsou velmi vyhledávané,“ uvedla Eva Kosořová z boleslavského knihkupectví Kanzelsberger. Stejná situace vládne i v knihkupectví Kniha v ulici 9. května v Mladé Boleslavi. Zde žebříčku prodejnosti v současné době rovněž vládne publikace Toulavá kamera.

Dalšími oblíbenými průvodci jsou ty, informující o zajímavostech na Mladoboleslavsku a okolí. „Vyhledávanými místy jsou Bezděz či Ralsko, ale také Český ráj,“ řekla Jiřina Jirásková z Knihkupectví v Bělé pod Bezdězem.

Odpočinek u vody si boleslavští čtenáři zpříjemňují krásnou literaturou, a to především oddychovou beletrií. Mezi muži vedou detektivní romány, ale také válečná literatura, týkající se hlavně druhé světové války. Ženy dávají přednost tzv. červené knihovně, oblíbená je také literatura o duchovním rozvoji, tarotu či astrologii. „V našem knihkupectví ženy nejvíce kupují novinku Báry Nesvadbové Pohádkář,“ řekla Anna Novotná u Knihy Monna v Mnichově Hradišti. Oblíbenými mezi Boleslaváky zůstávají autorka literatury červené knihovny Lenka Lanczová, mezi muži potom klasik detektivní literatury Dick Francis.

„Obecně by se dalo říci, že lidé v létě kupují knihy, na které během roku nemají čas, proto jsou to často i vážné romány,“ říká Jirásková. Boleslaváci nezapomínají ani na děti. Pro ty často vybírají různé „hravé“ knížky s hádankami, křížovkami a doplňovačkami.

Lenka Purteková