To zkoušení začalo jako malý experiment. Studentské divadlo D3, které funguje při SOŠ a SOU Jičínská, si totiž uvedením komedie Pavla Kohouta Válka ve třetím poschodí nebylo zprvu vůbec jisté kvůli normalizační době, v níž se odehrává. Nakonec ale slavilo úspěch. A nyní se po roce vrací!

Absurdní hru, v níž se pražský byt nešťastného právníka stane během jedné noci bojištěm, kde se to hemží špióny a generály, uvedli mladí herci poprvé v dubnu loňského roku a divácké reakce daly tušit, že komedie jsou zkrátka nejvděčnější žánr.

Když škola soubor před několika týdny oslovila s tím, že by ráda uspořádala další studentské představení, nabídlo jí divadlo právě tuto inscenaci.

Obnovená premiéra je tak naplánovaná na 25. června. Uvedena bude na malé scéně Městského divadla Mladá Boleslav. Diváci, kteří se však o představení dovídají až nyní, mají smůlu. Vyprodáno bylo během pěti dní.

„V představení účinkují tři čtvrťáci, dvě studentky, které už odmaturovaly a kluci z druháku, kteří si divadlo v rolích pionýrů nebo policistů teprve osahávají," říká režisér souboru Patrik Šimůnek, který na SOŠ divadelní společnost v roce 2011 zakládal. Září, kdy herci uvedou další dvě reprízy Dámského krejčího, již bude příležitostí pro bilancování soubor oslaví pět let existence.

„Právě váháme, do čeho se pustíme teď. Na stole mi přistálo něco od Moliéra, osobně uvažuji nad Jepem z vršku a dokonce nás někteří nabádají, jestli by se nám nechtělo nazkoušet Sluhu dvou pánů. Kromě městského divadla jsme ale asi poslední divadlo v republice, které tuhle hru ještě nenazkoušelo, takže půjdeme spíš jinou cestou," komentuje Šimůnek, jenž v souboru figuruje jako režisér a příležitostný herec, který vykrývá neobsazené role. Rovněž dodává, že příští kus bude opět komedie. „Úspěch jsme slavili i s Koncem hry od Samuela Becketta, ale lidé odcházeli domů a řezali si žíly. A co víc, komedie zkrátka víc plní kasu," dodává vystudovaný herec.

I po letech zůstává jádro souboru vesměs stejné. V hlavních rolích se stále představuje Václav Pátý, Dana Stehlíková nebo Monika a Pavel Hůlkovi. O nábor nových posil se divadelníkům stará přímo škola. V září se uvidí, zda řady souboru rozšíří opět prváci. Stálicí je také učitelka Marcela Pantlíková, která spolu s Šimůnkem soubor vede.

A jak je divadlo spokojené s příležitostným účinkováním na malé scéně? Režisér neskrývá, že by rád považoval malou scénu za domácí prostor divadla D3. „Podle mého názoru je malá scéna nevyužitá. Usadili bychom se tam třeba hned," dodává.