Nyní dvě místnosti, kde je dostatek prostoru pro hernu, kuchyňku i sociální zařízení, září novotou. Přestože stavbu financovalo město ve spolupráci s dotací, co se týče zařízení, nechal starosta učitelkám, jak se říká, volnou ruku. Navrhly, jaké chtějí vybavení včetně barevných obkladů na zeď, židliček či koberce.

„Stávající kapacita zdejší mateřinky je v tuto chvíli 109 dětí. Tím bychom měli pokrýt poptávku na další dva roky," sdělil starosta Miroslav Boček s tím, že práce začaly v srpnu minulého roku a trvaly šest měsíců. Náklady se vyšplhaly na 5,6 milionu s DPH. Město ale získalo dotaci ze středočeského regionálního operačního programu ve výši 85 procent. Zbytek šel z rozpočtu.

To však není jediný zásah, který budovu, jež město před osmi lety koupilo od soukromého vlastníka, v nejbližší době čeká. Plánuje zrekonstruovat i zbývající prostory, tedy první patro a podkroví, které dříve sloužily jako byty. A ve finále by celý dům zaplnily děti nejen z mateřinky, ale i z různých školních kroužků.

„V první patře by vznikla družina. V současné době máme tři oddělení, z nichž jsou dvě v nepříliš vyhovujících prostorách. Jedna se schází ve školní třídě, druhá pak ve sportovní hale," poukazuje Miroslav Boček na to, že Dolní Bousov o děti rozhodně nouzi nemá. Naopak i v příštích letech bude populace žáků růst, a tak pro ně město hledá místo, kde mohou trávit volný čas.

Do podkroví by se nastěhovala hudebka a byl by zde i prostor pro zájmové kroužky.

A co to bude obnášet? Momentálně už město chystá projektovou dokumentaci a rádo by opět získalo nějakou dotaci na výměnu oken a zateplení. Projekt na úpravu interiéru by mohl být hotový do léta a pokud vše klapne podle plánu, příští rok by se na stavbu opět vrhli řemeslníci.

K mateřské škole náleží ale také velká zahrada. I tu by radnice ráda modernizovala, aby sloužila dětem. Jeden z návrhů je zařídit ji standardně, to znamená nakoupit herní prvky. V únoru ale Státní fond životního prostředí vypsal výzvu na úpravu zahrad v přírodním stylu. A tak město zpracovalo projekt a čeká, jestli bude mít štěstí. Pokud by to nevyšlo, vrátí se k původnímu návrhu.