Minulý rok investoval Dům dětí a mládeže Na Výstavišti do koupě proskleného pozorovacího úlu. Když se do něj v sezóně podařilo získat i první včelí obyvatele, začal se připravovat vznik včelařského kroužku. Ten se začal scházet v polovině září.

„Podařilo se nám zlákat osm dětí. Přes zimu jsme si o včelkách povídali, učili jsme se péct medové perníčky, připravovat medové máslo nebo odlívat svíčky z vosku. S příchodem jarního počasí jsme sledovali, jak včelky nosí pyl a dnes nás čeká první prohlídka," přiblížila vedoucí kroužku Martina Kotlabová z Ekocentra Zahrada, které s ošetřováním včel pomáhá dlouholetý včelař Josef Jampílek.

Přestože mračna slibovala déšť, děti oblékly klobouky a pustily se do prohlídky. Zkušenému včelaři nejprve pomohly včely zklidnit kouřem z dýmáku a následně sledovaly, jak opatrně a rozvážně od sebe odděluje plásty.

„Vidíte, tady je pylová deska, to znamená, že už se blížíme k plodovému hnízdu," poznamenal boleslavský včelař a za pár chvil už dětem ukazoval vajíčka – drobounké bílé čárky krčící se na dně buněk. Matku se sice najít nepodařilo, čerstvá vajíčka však byla dostatečným důkazem její přítomnosti.

Včelaři se podívali i do spodního, zatím ještě prázdného nástavku, kam se bude včelstvo se začátkem snůšky rozšiřovat. A dokonce provedli jeden drobný zásah – do obou nástavků přidali po jedné voskové mezistěně, kterou včely postupně vystaví a rozšíří tak prostor, který obývají.

Letos se malá včelnice v ekocentru rozšíří o další úl. Ten už je zakoupen, a včelaříci se tak už nemohou dočkat konce května a času rojů.