Převod majetku bývalého vojenského prostoru Vazačka do vlastnictví města Bělá je jen otázkou času. Konečné znění a projednání smlouvy bude hlavním bodem na jednání zastupitelstva, které se bude konat koncem dubna. Město navíc připravuje pro podnikatele představení bývalého vojenského prostoru Vazačka.

„K fyzickému převodu Vazačky do majetku města Bělá by mohlo dojít už počátkem měsíce května,“ řekla Boleslavskému deníku starostka Bělé Daniela Vernerová. Město ještě před tím musí projednat darovací smlouvu. Podle Vernerové by už nic nemělo bránit podepsání darovací smlouvy i ze strany ministerstva obrany.

V areálu Vazačky by nyní měla vzniknout průmyslová zóna. Zájem už projevilo dvanáct podnikatelských subjektů. Město navíc věří, že se v brzké době přihlásí ještě další podnikatelé. „Chceme ale především začít jednat se stávajícími zájemci, kteří už konkretizovali svůj záměr. Předmětem jednání budou především kritéria,“ uvedla starostka Vernerová. Kritéria pro prodej budou také diskutována na zasedání zastupitelstva města.

Někteří zájemci dokonce přišli i s nabídkou využití celého bývalého vojenského prostoru. Ten se přitom rozkládá na 150 tisících metrů čtverečních. „Převaha je ale těch, kteří si vytipovali určité objekty, které by chtěli ke svému podnikatelskému záměru využít,“ řekla Daniela Vernerová. Ke které z variant se město přikloní, rozhodnou zastupitelé až na svém zasedání. „Podle mého názoru by bylo nejlepší, kdybychom mohli celý areál převést na jeden podnikatelský subjekt. Musel by to býl ale silný zájemce a především by nás musel přesvědčit o životaschopnosti,“ uvedla starostka Bělé. Pokud by tomu tak nebylo, mohlo by se v případě krachu společnosti stát, že by areál začal chátrat. Starostka Vernerová se proto přiklání k tomu, aby se areál rozdělil na smysluplné celky.

O tom, že by město využilo některý z mnoha objektů, ale vedení města neuvažuje. „Je tam dvoupatrová budova bývalého vojenského štábu, jejíž využití bude možná velmi komplikované. Mohly by tam vzniknout například startovací byty, ale lokalita je bohužel dost daleko od Bělé. Proto o využití budov v areálu Vazačky neuvažujeme,“ doplnila závěrem starostka Bělé pod Bezdězem Daniela Vernerová.

Na základě reformy ukončila česká armáda svoje působení veVazačce 31. prosince 2005. Na základě usnesení vlády bylo rozhodnuto o převodu majetku do vlastnictví Bělé. Ta areál získala v rámci převodu zcela zdarma. Město nyní dokončuje dodatek územního plánu.