Pozornost však v Milovicích bude přitahovat i jiný vánoční strom, a to již nyní: na sklonku poslední listopadové neděle a v pondělí. V Milovicích se zastaví vánoční strom určený pro Staroměstské náměstí v Praze.

Smrk ztepilý, pokácený v neděli dopoledne na zahradě u rodinného domu v obci Rynoltice v Libereckém kraji, který během 61 let dorostl do výšky 22 metrů, na Staroměstském náměstí v metropoli nechají organizátoři postavit v noci na úterý 27. listopadu.

Dopravu do hlavního města zajišťuje přepravní společnost Pavla Švestky, která využije klasický americký truck Kenworth: kolos o celkové délce soupravy 29 metrů a šířce 4,8 metru, vážící bez nákladu 32 tun. Vedoucí přepravy Martin Švestka ujistil, že transport bude bezpečný: „Větve se postupně přivázaly k přepravníku, abychom se vešli do povolených průjezdných profilů.“

Do Milovic se nejslavnější vánoční strom roku dostane přes Liberec a dálnici D10, na niž transport najede na exitu 71 u Mladé Boleslavi. Do areálu firmy Švestka by měl dorazit v neděli kolem 19. hodiny – a pobude tam po celé pondělí. Kolem půlnoci by měl vyrazit na Prahu, a to opět po dálnici D10. Speciální povolení pro tento převoz vydalo ministerstvo dopravy, připomněla za organizátory vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze Hana Tietze. Ta také uvedla, že první rozsvícení nazdobeného stromu se chystá na sobotu 1. prosince.

Více čtěte ZDE.

Místo do krbu na hlavní náměstíSmrk vybraný jako letošní vánoční strom pro Prahu z téměř tří desítek návrhů vyrostl na Liberecku, v oblíbené rekreační oblasti mezi Ještědským hřbetem a Lužickými horami. Na soukromé zahradě v obci Rynoltice, jež se hlásí k tomu, že právě tam vznikla píseň „Generál Laudon jede skrz vesnici“. Jako dar pro pražské vánoční trhy jej nabídl majitel domu s přilehlým pozemkem Svatomír Moc – a to kvůli výšce budící obavy.

„Když začal foukat vítr, vždy jsem si říkal: snad vydrží… Kdyby totiž spadl, mám ho v obýváku,“ vysvětlil. „Bylo mi také líto jen tak ho pokácet; takhle udělá ještě radost hodně lidem,“ připomněl. Jinak by prý smrk stejně padl k zemi – a skončil v krbu. Kácení, jež bylo letos například s tím loňským ve středočeských Roztokách u Křivoklátu mnohem složitější a náročnější, měl navíc majitel bez starostí.