„Bude to tady prázdný, viďte pane Pýcha," poznamenává jedna kolemjdoucí sousedka. „Bude se vám stýskat po stromečku, co?" pokyvuje hlavou další, zatímco dělníci ze společnosti Compag upravují kmen mohutného smrku visícího už na jeřábu. Velkolepé divadlo sleduje několik desítek lidí. Strom, který rostl přes 90 let v Kosmonosích, se stěhuje na Staroměstské náměstí do Mladé Boleslavi, aby se stal letošním symbolem Vánoc.

„Počasí se mění, a kdyby přišel třeba nějaký uragán, bylo by dost riskantní tady ten strom mít nechaný. Mohl by spadnout na okolní domy," konstatuje Miloš Pýcha, který smrk městu daroval. Právě jeho rodiče už tehdy vzrostlý strom během druhé světové války na zahradě rodinného domu zasadili.

„Strýcův starší bratr zemřel v únoru 1943 během války na záškrt a rodina na jeho hrob před Vánoci umístila strom v květináči. Na Štědrý den ho ozdobila, aby mu také udělala Vánoce. Když pak bylo po svátcích, strom se rozhodli zasadit na zahradě," vypráví příběh více než devadesátiletého stromu neteř Miloše Pýchy.

Na zahradě zůstává rozměrný pařez a hromada větví. Původně dvaadvacetimetrový strom zkrácený na 15 metrů jeřáb nakládá na přistavený nákladní automobil vybavený mechanickou rukou. Právě ta mohutný kmen zafixuje ve chvíli, kdy jeřáb začne jehličnatý kolos pokládat.

A slovo kolos je skutečně na místě. Smrk není jen vysoký, ale i krásně rostlý. Není divu, že se s ním dlouho počítalo jako s letošním králem Vánoc pro pražské Staroměstské náměstí. „Pražáci si to v poslední chvíli rozmysleli a pokáceli nějaký strom v České Lípě. Měli tam totiž lepší přístup," dodává Miloš Pýcha a přiznává, že místo na zahradě zůstane už prázdné.

Přestože vše jde podle plánu, během nakládání se objeví první překážky. Rozložitý jehličnan se zaplétá do větví bříz lemujících ulici a trvá desítky minut, než se jeřábníkovi podaří nalézt cestu. I po položení stromu se jeho příprava na cestu dál prodlužuje. Větve je nutné zafixovat lany tak, aby náklaďák vůbec z ulice vedle autosalonu vyjel.

„Vezeme ho po rychlostní komunikaci, abychom se maximálně vyhnuli městu," říká Miloslav Neuman, jednatel Compagu a dodává: „Na náměstí bude strom vsazen do betonové šachty, takže nebude potřebovat zvláštní kotvení. Vystačíme si s klíny. Statik nám zatím vždy dal požehnání."

Přestože dopolední farmářské trhy byly zrušeny, jelikož vánoční strom měl do Boleslavi přijet mezi desátou a jedenáctou hodinou, v zatáčce pod Boleslavským hradem se objevuje teprve poté, co hodiny na radniční věži odbily třináctou.

„Doprava se zastavila, už jedou," hlásí Jan Rympl z Compagu, který celou akci řídí.

Městská policie dočasně uzavírá provoz, autobusy čekají v zastávce a nadměrný náklad přijíždí. Po krátké poradě je rozhodnuto, že cesta povede těsně kolem hotelu Věnec. Řidič vjíždí na dláždění, kde už čeká ukotvený jeřáb. Dělníci se opět dávají do práce a řidič nákladního vozu je rád, že jeho práce skončila.

„Dnes byl strom vztyčen, během neděle se začne strojit. Nejpozději v pondělí bude hotovo," uzavírá Neuman.

Zatímco včera instalaci stromu na náměstí přihlížely jen desítky kolemjdoucích, v neděli příští týden se pod stromem sejdou lidí tisíce. Tak jako každý rok, když Boleslaváci na Staroměstském náměstí společně vánoční strom rozsvěcí a zahajují tak advent.

Až bude po svátcích, Compag strom rozřeže, větve zpracuje ve štěpkovači a dřevo nabídne rodině pana Pýchy k topení. Ještě předtím však zahřeje srdce všech, pro které jsou Vánoce nejkrásnějšími dny v roce.