Desetitisíce korun musí každý rok vynaložit město Bělá na opravy městského majetku po nájezdech vandalů. Ti se nezastaví opravdu před ničím. Nejvíce škod eviduje město na veřejných záchodcích, lavičkách, informačních deskách i dopravním značení. Zadržet pachatele je ale velmi složité.

„Namalovaný bílý nápis MAJÁK se objevil v úterý ráno na zdi jednoho z domů na Masarykově náměstí v Bělé. Na případ upozornili policii pracovníci firmy, která v budově sídlí,“ uvedl poslední případ vandalství tiskový mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš. Pachateli nyní hrozí za trestný čin poškozování cizí věci až rok odnětí svobody, nebo peněžitý trest.

Na stejném náměstí se také nacházejí veřejné záchody, které jsou častým terčem vandalů. „Chtěli jsme, aby byly otevřeny čtyřiadvacet hodin denně. Provoz bohužel ukázal, že kvůli vandalům to možné není,“ uvedl místostarosta Bělé pod Bezdězem Miroslav Schneider. Lidé tak mají možnost využívat veřejné toalety jen v otevírací době přilehlého obchodu. „Je to bohužel málo. V sobotu a v neděli je to jen několik málo hodin,“ uvedl místostarosta Bělé. Po zavírací době prodejny se tak lidé na toaletu nedostanou.

Město také uvažovalo o tom, že by na provoz toalet dohlížela najatá obsluha. „Není tam ale dostatek místa, kde by mohla být,“ řekl Miroslav Schneider.
Vandalové na záchodech ničí opravdu všechno. Město tak musí interiér neustále malovat či zadělávat rytiny ve zdech. „Už jsme ale také museli vyměňovat celou záchodovou mísu, protože ji vandalové rozkopli. Dokonce tam byla i vražená pivní láhev,“ uvedl způsob poničení veřejných toalet v Bělé pod Bezdězem místostarosta města Miroslav Schneider.

Všechny velké škody hlásí město bělskému obvodnímu oddělení policie. „Zatím se nám ani jednou nepodařilo nikoho polapit,“ řekl místostarosta Bělé.
Město musí každoročně vynaložit desetitisíce korun na opravu poničených věcí. „Loni to bylo 38 tisíc korun. Letos nemáme škody ještě vyčíslené,“ upřesnil Schneider.

O prázdninách by mělo být v Bělé bezpečněji. „Město o prázdninách využívá bezpečnostní službu, která v noci dbá o pořádek v ulicích města,“ řekla starostka Bělé Daniela Vernerová.

„Vandalové by si měli uvědomit, že ničí majetek všech obyvatel města, tedy i svůj. Peníze, které musíme vynaložit na opravu, bychom tak mohli investovat jinam,“ vzkázal vandalům místostarosta Schneider.