Podobnou zkušenost mají z loňského roku i v Benátkách nad Jizerou, kde někdo polil vzrostlý strom neznámou chemickou látkou. Strom pak usychal. „Stalo se to vedle garáží, možná někomu vadilo, že mu padají listy na auto. Řešila to policie i Česká inspekce životního prostředí. Jsme v tomhle bezbranní a musíme spoléhat na slušnost lidí,“ poznamenal benátecký starosta Karel Bendl.

Ve městě byly během minulého a letošního roku vysazeny stovky stromů. Na mnohé z nich se také zaměřili vandalové. „Lidé do nich často sekají, poškozují je nebo třeba zlomí kmen,“ posteskl si starosta, podle kterého se v řadě případů z poslední doby mohly na škodách podílet děti, které nechodily do školy a nudily se.

Město případy poškozování zeleně hlásí na policii, zatím se však nikdy nepodařilo odhalit pachatele. K většině incidentů přitom dochází na odlehlých místech, například u loděnice v nivě Jizery nebo u tamního veřejného ohniště.

„Péče o strom stojí peníze a pak přijde nějaký blbec a během dvou minut to zničí,“ dodal starosta, který se nyní chystá vytvořit z fotografií zdevastovaných stromů dvoustranu do městského zpravodaje.

V Benátkách nad Jizerou rovněž často mizí ze záhonů rozkvetlé květiny, které si pak pravděpodobně zloději zasadí na své zahrádky.

V Bělé pod Bezdězem je vandalismus, jehož terčem je zeleň, spíš výjimečný. „V loňském roce jsme měli ojedinělý případ poničených stromů v parku, udělaly to děti ze základky, které ořezaly kůru,“ připomněl bělský místostarosta Jan Sýkora.

Klid je také v Kosmonosech. „Občas lidé zničí nějaké popínavky, ale v poslední době jsme podobné případy nezaznamenali,“ uvedla Kateřina Petříčková, která má ve městě na starosti zeleň. Občas se prý stane, že někdo odcizí vysazenou květinu nebo sklidí sousedovi zralé papriky.

Ne vždy k vandalismu dochází pod rouškou tmy nebo při řádění pod vlivem alkoholu. Své zkušenosti z mladoboleslavského psího parku na sociální síti popsala uživatelka Lucie. Muž, který tam chodí se psem bull plemene, podle ní učí psa skákat na stromy, zakusovat se do větví a servat je. Všechny domluvy jsou prý marné.