V obci Dolní Krupá, která pomalu ale jistě vysychá a přichází o pitnou vodu, to vře! Zastupitelé totiž prodali pozemek, na němž mohl být zdroj pitné vody, které začíná být nedostatek.
„Je to ideální pozemek pro umístění vrtu, který je i dobře přístupný technice díky své poloze u silnice,“ řekl Boleslavskému deníku zastupitel obce Lukáš Nedvěd, který nechápe, proč obec pozemek prodala ještě před tím, než byly provedeny zkoušky, zda–li je pozemek opravdu vhodný jako zdroj pitné vody.
Zastupitelstvo se podle Nedvěda dohodlo, že pozemek neprodá, dokud zkoušky nebudou provedeny. „Najednou se na dalším zasedání zastupitelstva pozemek prodal, aniž by byl veřejně nabídnut, čímž došlo k porušení zákona,“ řekl Nedvěd s tím, že na část zastupitelstva, včetně vedení obce, které prodej schválilo, bylo podáno trestní oznámení. Obec nabídku pozemku nevyvěsila 15 dnů předem na vývěsní desce. Vše má teď v rukou policie.
„Obec sice má ještě jeden náhradní pozemek, kde by mohla být voda, ale to celou akci, na kterou jsme získali dotace, prodraží a zdrží. Původně by se mohlo už v létě začít s pracemi. Náhradní pozemek navíc nemá návaznost, takže tím vodovodním řadem bude nutné propojit i zbytek obce, aby se mohla napojit na vrt,“ dodal Nedvěd.
Podle něho v obci vody velmi ubývá. Lidé prohlubují studny a někteří dokonce kopou nové. V horních částech obce je sice vrt napojený na vodovod, ale ten je ve špatném stavu a nemusí již dlouho vydržet. Proto obec nutně potřebuje vrt nový.
„V létě často klesá tlak vody a máme obavy, abychom o vodu nepřišli úplně. Prodej pozemku proto nechápu,“ reagovala obyvatelka obce a zastupitelka Jana Kolářová.
Starostka obce Pavla Foitíková ovšem veškerá obvinění striktně odmítá a tvrdí, že nebyl důvod pozemek zájemci neprodat. „Zastupitelstvo by mělo být jednotné a neměly by se propagovat politické strany, mělo by se pracovat pro obec,“ vzkázala na adresu Lukáše Nedvěda starostka Foitíková.
„Vybrali jsme si jiný pozemek, který je rovněž přístupný, a také je tam komunikace. Navíc se nachází ve staré části, kde vůbec lidé nemají oficiální vodovod. Takže připojení ze strany, které chceme my, by lidem pomohlo více,“ řekla Deníku starostka Foitíková.
Proč ale obec před prodejem nepočkala na již dříve schválené provedení zkušebních sond, starostka nedokázala vysvětlit. „Sonda nebyla provedena ani na jednom pozemku. Možná, že jsme měli počkat na sondu, ale bylo to prostě rozhodnutí,“ odpověděla na dotaz novinářů. Pojem „prostě rozhodnutí“ ale nic nevysvětluje.
„Zájemce si pozemek vyhlédl a podal si žádost, které bylo vyhověno. Není v tom žádný jiný postranní úmysl, jak zjevně pan zastupitel naznačuje,“ řekla dále starostka.
Jestli za zbrklým a trochu nečekaným prodejem pozemku stojí snaha obce vyjít vstříc svému občanovi, nebo něco trochu jiného, teď bude řešit policie. Ta by měla určit, zda byl při prodeji porušen zákon.