Doslova a do písmene vzali lidé na Mladoboleslavsku útokem lékárny. Po očkovacích vakcínách proti žloutence zůstaly jen prázdné regály. Kdo ji nyní shání, má smůlu.

Nedostatek vakcín potvrzuje i lékárník Jiří Vrbka. „Vakcíny zatím nemáme. Nové dávky by měly dorazit tento měsíc. Kdy přesně, nám ale řečeno nebylo,“ řekl Deníku boleslavský lékárník. Lékaři dokonce hovoří o panice, která se mezi lidmi v souvislosti se šířící se žloutenkou objevila. „Každý den je většina ordinací praktických lékařů zavalena nezvládnutelným počtem telefonátů i osobních dotazů pacientů, kteří se dožadují očkování proti této chorobě,“ popsal situaci v ordinacích lékař Jan Toman. Také on upozorňuje na to, že vakcíny nejsou. Upozorňuje také na to, že pokud by se lidé nechali okamžitě očkovat, tak vzestup protilátek v těle nemohou pacienti očekávat dříve než za 14 dní. „V případě, že člověk je již nyní v inkubaci nemoci, očkování sotva pomůže,“ uvedl Toman.

Lékárníci říkají také, že panika je naprosto zbytečná. Očkovacích vakcín totiž bylo dost a na přeočkování jich tak dostatek byl. Když ale lidé začali do lékáren proudit doslova v davech, rychle došly a nové dávky se nestačily vyrobit. „Je politováníhodná skutečnost, že ještě před několika měsíci byl očkovací látky nadbytek, poptávka po ní minimální, a dokonce byla nabízena ve slevách,“ řekl dále lékař Toman. Situaci je tak potřeba řešit především zvýšenou hygienou a při čekání na nové dávky se obrnit trpělivostí.