Závodní trať si dokonce otestoval i v Žitavě na loňském mistrovství světa v terénním triatlonu, kde obsadil krásné 16. místo.

Na svém kontě má nespočet mistrovských titulů a stále sahá po dalších. Poslední si vybojoval 13. června v Ostrově u Karlových Varů, kde se konalo mistrovství České republiky.

V současné době už probíhají velkolepé přípravy na další mistrovství světa, tentokrát v Sardinii, které se uskuteční na konci září.

Příprava obnáší těžké tréninky každý den v týdnu: „Zatím držím své stálé tréninky, ale jakmile skončí škola, začne tvrdší režim. Chystám se hlavně zabrat v plavání, které, jak ukázalo 21. června mistrovství České republiky v olympijském triatlonu, je momentálně mou slabou stránkou."

Vašek ale není ve sportovním světě žádný nováček. Vyzkoušel si hned několik závodních sportů. Všechno začalo plaváním. Právě v bazénu se, ještě nevědomky, pod vedením hlavního trenéra Oldřicha Křížka, připravoval na dnešní kariéru. A jak sám říká, byla to správná volba: „Plavání je pro mě určitě velká výhoda, většina triatlonistů se začíná učit plavat až ve vyšším věku, což je poměrně složité. Hlavně kvůli tomu na závodech vídám hodně bývalých plavců."

Z plavání se po několika letech stal moderní pětiboj, který je ale časově velmi náročný. Nakonec se přes cyklistický klub dostal až k terénnímu triatlonu.

Tím to ale zdaleka nekončí. Vaška totiž nezaujal pouze Xterra triatlon, ale zabrousil i do jiných druhů triatlonů a duatlonů. Česká triatlonová asociace dává na výběr hned z několika alternativ.

Již zmiňovaný terénní triatlon se skládá z plavání, horského kola a běhu. Dále existují také terénní, silniční i zimní triatlony. Za nejtěžší je považovaný triatlon ironman, součástí kterého musí závodníci kromě necelých 4 kilometrů plavání a 180-ti kilometrové cesty na kole zvládnout také maraton, tedy uběhnout 42 kilometrů. Jediný způsob, jak se dostat na olympijské hry, je zapojit se také do olympijského triatlonu.

Právě proto je nejvíce podporovaný Českou triatlonovou asociací. Kvůli olympijským hrám se Vašek v poslední době zaměřuje i na tuto disciplínu.

On sám se pravidelně účastní mistrovství České republiky snad ve všech disciplínách, a téměř vždy se postaví na vítězné stupínky.

Mezi své nejcennější přírůstky počítá mladý sportovec také úspěchy z cyklistických závodů, hlavně medailové pozice na maratonských tratích závodu Author Capu, které se konají každoročně v Českém ráji, na Branžeži a na Bezdězu.

Triatlon je však považovaný za jeden z nejtěžších sportů vůbec: „Není to vůbec lehké. Jsou to vlastně tři disciplíny v jednom, a jedna vyšťaví víc než druhá. Nejvíc vyčerpávající je určitě plavání." Všechny tři sporty navíc potřebují pečlivou a časově náročnou přípravu. „Trénuju v podstatě pořád. Je potřeba opravdu hodně tréninků a hlavně velká píle. Čtyřikrát v týdnu chodím na ranní tréninky v plavání, odpoledne po škole jezdím na kole a ve zbytku volného času běhám. O víkendech mám potom čas běhat i dlouhé tratě," dodává.

Zajímavé je, že Vašek trénuje sám za sebe a nemá žádného stálého trenéra. Jediným trenérem je mu „koučka" plavání Lenka Cibulková. Právě to by Vašek do budoucna rád napravil: „Sehnat trenéra je takový můj cíl do budoucna. Mohlo by to moje výsledky pozvednout ještě mnohem výš."

Naštěstí na takovou spoustu práce není sám. Velkou oporou mu jsou přátelé, a zejména rodina. Tatínek dokonce občas zastává funkci vytouženého cvičitele. Jeho veliký dík patří také oddílu Bike & Ski Bakajda a hlavním sponzorům firmě Emerge s.r.o. a Emotikona smile, který již několik měsíců sponzoruje Vaškovi úspěchy a jeho chuť zdolávat nové výzvy, které ho na cestě za dalšími výhrami ještě čekají.

Autor: Kristýna Žáková